BRATISLAVA. Dedičské konanie má byť už onedlho jednoduchšie a v niektorých prípadoch kratšie. Parlament v septembri schválil novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá pri tomto úkone dala väčšie právomoci notárom. Tí nebudú musieť pre menej náročné rozhodnutia čakať na verdikt súdu.
K rozhodnutiam, ktoré po novom notári budú môcť urobiť sami, patrí napríklad ustanovenie znalca pri ohodnotení majetku, ak sa na cene nedohodnú dedičia, alebo ustanovenie opatrovníka.
Notár ako súdny komisár bude zároveň zabezpečovať aj doručovanie týchto rozhodnutí.
Napriek úspore času a zefektívneniu konania sa naďalej bude platiť tak ako doteraz – notárovi, ale aj súdu.
Novela zatiaľ nevyšla v Zbierke zákonov, no má platiť už od polovice októbra.
Menej čakania
Tým, že notári budú môcť niektoré rozhodnutia uskutočniť sami, sa ušetrí čas.
Doteraz bolo potrebné presúvať spis medzi notárom a súdom, aby súd rozhodol o ďalšom postupe a v konaní sa pokračovalo až po rozhodnutí.
„Notár musel napríklad pripraviť uznesenie o nariadení znaleckého dokazovania, spis predložiť súdu, ktorý návrh rozhodnutia opečiatkoval a doručoval a až po nadobudnutí právoplatnosti spis vrátil notárovi. To znamenalo aj niekoľkomesačný sklz len preto, aby sa posúdila dôvodnosť rozhodnutia notára,“ vysvetľuje Miloslav Kováč z notárskej komory.
Novela takéto prieťahy odstráni. Proti procesným rozhodnutiam notára sa bude možné odvolať, a to aj v prípade takého rozhodnutia, pri ktorom, ak by ho vydal súd, sa odvolať nedá (napríklad v prípade rozhodnutia o nariadení dokazovania).
Znovuobjavený majetok
K ďalším zmenám, ktoré sa týkajú dedičov, je nová úprava konania o znovuobjavenom majetku. „V praxi sa stávalo, že niektorý z dedičov opakovane podával návrh na dedičské konanie o znovuobjavenom majetku aj napriek tomu, že ostatní dedičia tento majetok spochybňovali,“ hovorí Kristína Ďuračková z advokátskej kancelárie Rowan Legal.
Nové znenie Občianskeho súdneho poriadku zavádza pravidlo, že dedič, ktorý takýto neuvážený návrh podáva, bude aj sám hradiť odmenu notára. To sa však netýka bežných konaní o znovuobjavenom majetku, o ktorom existujú napríklad dokumenty.
Dva mesiace k dobru
Rozširuje sa okruh prípadov, keď notár poverený súdom môže samostatne ukončiť vec vydaním osvedčenia o dedičstve.
To sa však týka len prípadov, keď je jediným dedičom maloletý alebo osoba, ktorá musí mať opatrovníka. Práve v týchto prípadoch dôjde k významnému skráteniu dedičského konania. Podobne ako vtedy, ak nedôjde k určeniu hodnoty predmetu dedičstva zhodným tvrdením účastníkov a bude potrebné ustanoviť znalca.
Notárska komora odhaduje, že v takých prípadoch môže dôjsť k skráteniu konania o dedičstve najmenej o dva mesiace.
Novela Občianskeho súdneho poriadku umožní neschváliť dohodu dedičov, ktorá je v rozpore so zákazom drobenia poľnohospodárskej pôdy. Tieto situácie sa teraz riešia tak, že sa vystavuje potvrdenie nadobudnutia dedičstva podľa dedičských podielov.
Čo sa zmení
Notár bude môcť urobiť niektoré rozhodnutia sám (napríklad o nariadení znaleckého dokazovania, ustanovení opatrovníka a podobne).
Notár samostatne ukončí konanie vydaním osvedčenia o dedičstve vtedy, keď bude jediným dedičom maloletý alebo osoba, ktorá zo zákona musí mať opatrovníka.
Novela Občianskeho súdneho poriadku umožní neschváliť dohodu dedičov, ktorá je v rozpore so zákazom drobenia poľnohospodárskej pôdy.
Pri predĺžení majetku a likvidácii dedičstva poručiteľa nová právna úprava stanovuje povinnosť notára speňažiť majetok za trhových podmienok.
Osvedčenie o dedičstve bude musieť obsahovať i odmenu a výdavky notára.
Ak dedič bude opakovane podávať návrh na konanie o znovuobjavenom majetku napriek tomu, že ostatní ho spochybňovali, zaplatí notárovi sám.
Zdroj: Notárska komora, advokátska kancelária Rowan Legal
Otázky a odpovede
Ústne sľuby pri vyrovnaní majetku neplatia
Ako sa začína dedičské konanie? Trebaísť na súd?
Dedičské konanie môže začať súd bez podnetu. Úmrtný list na súd doručí matrika. Súd poverí dedičským konaním notára ako súdneho komisára. Dedičia môžu podať na súd návrh na začatie dedičského konania.
Ako postupovať v dedičskom konaní, keď sa na časť majetku vzťahuje závet?
V tomto prípade sa dedí zo závetu aj zo zákona. Závet, ak nebol urobený formou notárskej zápisnice, treba doručiť notárovi.
Ak bol spísaný formou notárskej zápisnice, notár si ho vyhľadá sám v registri. Závet sa vyhlási, notár poučí dedičov o hmotnoprávnych náležitostiach závetu.
Najskôr sa vyrovná to, čo nadobudli manželia počas spoločného života. Napríklad, ak poručiteľ závetom odkázal deťom dom, najskôr polovicu z neho nadobudne manželka v rámci vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva, zvyšok dedia zo závetu deti.
Ak sú okrem domu súčasťou dedičstva nepodchyteného v závete aj úspory, prichádza na rad, no opäť po vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, dedenie zo zákona.
Ak napríklad po zosnulom zostalo 200tisíc korún, prvá polovica (100tisíc korún) pripadne manželke a zvyšných stotisíc korún sa rozdelí rovným dielom medzi manželku a deti.
Môže manželka napadnúť závet?
Ak poručiteľ v závete odkázal všetok majetok deťom a manželka má podozrenie, že závet je neplatný, môže sa dovolávať takzvanej absolútnej neplatnosti závetu. Absolútnou neplatnosťou sa rozumie, že v čase spisovania závetu nebol zriaďovateľ závetu zorientovaný, bol pod nátlakom alebo závet napísaný vlastnou rukou nie je napísaný jeho písmom.
Platia pri rozdelení majetku ústne dohody alebo sľuby urobené počas života poručiteľa?
Nie. Ústne želania za života nemajú žiaden vplyv na dedičské konanie.
Toto želanie je možné zahrnúť len do dedičskej dohody v rámci dedičského konania a musia ho prijať všetci dedičia.
Oplatí sa previesť majetok priamo na deti?
Takýto postup môže byť riskantný vzhľadom na nepredvídateľný budúci vývoj vzťahov v rodine. Podmienkou je to, že manželka alebo manžel súhlasia so zaradením celého majetku, teda aj toho, ktorý sa mal vyrovnať v rámci bezpodielového spoluvlastníctva, do dedičského konania a vzdá sa svojho zákonného podielu v prospech ostatných dedičov. Vtedy sa odporúča aspoň zriadiť vecné bremeno, ktoré vdove alebo vdovcovi zaručí napríklad bezodplatné bývanie v nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dedičstva.
Čo ak nemám dokumenty od nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dedičského konania? Bude notár pýtať peniaze navyše, ak si ich opatrí?
Nie. Kataster nehnuteľností je bez poplatkov. Notárovi stačia indície, o akú nehnuteľnosť má ísť.
Za takúto činnosť si vyúčtuje napríklad len náklady na poštovné. Predĺži to však dedičské konanie.
Daniela Šikutová,
notárka