Semifinále play off I. ligy basketbalistov malo byť podľa názorov väčšiny „prognostikov“ jasnou záležitosťou suverénov doterajšieho priebehu súťaže. Obhajca titulu Pezinok nemal mať problémy v súboji o postup do finále s Levicami a po dlhodobej časti druhý Svit nastupoval proti Interu Bratislava plný optimizmu, ktorý mal oporu vo víťaznej bilancii vo všetkých štyroch tohtoročných vzájomných ligových stretnutiach.
Aj hlásateľ v pezinskej hale lákal v stredu počas prestávok zápasu s Levicami fanúšikov na autobusový zájazd na finálový zápas do Svitu. Ktovie, či nebudú musieť Pezinčania zmeniť jeho trasu. Inter totiž vyviedol na palubovke Chemosvitu najväčšie prekvapenie sezóny, vyhral 69:62 a zajtra na Pasienkoch má šancu trúfalstvo (séria sa hrá na dve víťazstvá) úspešne dovŕšiť. A to hrali Bratislavčania bez zranených opôr, reprezentantov Wimmera a Ivana.
„V tejto sezóne sme sa rozhodli pre výmenu generácií,“ analyzoval stredajší nečakaný úspech tréner Interu Ľubomír Urban. „Naše doterajšie výsledky neboli presvedčivé, ale vedeli sme, že musíme byť veľmi trpezliví. Mladí dostávali šancu, bez odohratia dostatku minút by nemohli ukázať, čo v nich vlastne je. A prišiel zápas vo Svite, kde sa im to, aj súhrou iných okolností, nadmieru vydarilo. Svit začal, ako sa na semifinále ligy patrí, agresívne, s plným nasadením a po prvej štvrtine sme prehrávali 10:20. Ostávalo mi jediné, prestriedaním sa pokúsiť zmeniť priebeh stretnutia. Na ihrisku ostal zo skúsenejších iba pivot Golian a s ním hrali štyria mladíci, z nich Ďuriš, Opatovský a Lorinčík sú vekovo len juniori. Sviťania zrejme pod vplyvom toho, čo proti nim stojí, povolili v koncentrácii, vyšli z rytmu a my sme sa chytili. Na ihrisko sa neskôr vrátil rozohrávač Czudek a družstvo dokočíroval k víťazstvu.“
Tréner Ľ. Urban si uvedomuje, že senzačná výhra vo Svite je len prvým krokom, ten druhý by mohol Inter urobiť zajtra od 17.00 h vo svojej hale. „Pre mňa i môjho asistenta Petra Bálinta, ktorý spomínaných hráčov vedie v juniorke, to je určitá satisfakcia. Možno, že chlapcom dôležitý druhý krok nevyjde, ale celkom určite dokázali, že sa na nich dá stavať, a ak budú dostávať ďalej príležitosť, Inter môže byť opäť tam, kde bol v uplynulých desaťročiach.“
PETER ŠEFRÁNEK