BRATISLAVA. Snaha generálnej prokuratúry stíhať ľudí, ktorí zarobili na skrachovaných nebankových subjektoch BMG Invest a Horizont Slovakia, sa nakoniec môže ukázať ako márna.
V prospech klientov nebankoviek, ktorí si z nich včas vybrali peniaze a nezaplatili dane, hrá viacero faktorov. Daňové úrady im musia vyrubiť daň za rok 2002 do konca tohto roka. Potom uplynie premlčacia lehota. Mimo rizika stíhania je skupina klientov, ktorí mali s nebankovkami uzavretú zmluvu o tichom spoločenstve. Za nich daň platila spoločnosť ešte v čase, keď im vyplácala výnosy.
Čas hrá v prospech klientov
Daňové úrady zatiaľ nepoznajú mená ľudí, ktorí štátu neodviedli dane. Na ich identifikácii zo zakódovaného cédečka pracuje Generálna prokuratúra.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka v rozhovore pre Hospodárske noviny povedal, že overovanie dát z cédečka je podľa jeho informácií už hotové. Jeho hovorkyňa Svetlana Močková však spresnila, že to zároveň neznamená, že celý proces je ukončený. Kedy bude môcť prokuratúra odovzdať prípad ďalej, nevedela odhadnúť.
Na pokyn Generálnej prokuratúry čaká aj polícia, ktorá následne začne vyšetrovanie klientov nebankoviek, ktorí sa obohatili krátením, nezaplatením alebo neodvedením dane. Podľa oslovených vyšetrovateľov rýchlosť vyšetrovania bude závisieť od prípadných obštrukcií, ale aj od počtu klientov, ktorí nezaplatili daň. Koľko ich je, Močková nepovedala.
Klienti uzatvárali s nebankovkami tri druhy zmlúv, na základe ktorých boli alebo neboli povinní zaplatiť daň.
Tichí spoločníci sú mimo
Ak boli klienti tichými spoločníkmi, daň za nich podľa hovorkyne Daňového riaditeľstva SR Ivety Adamíkovej musela odvádzať formou zrážky samotná nebankovka. Platenie tejto zrážkovej dane šéf obidvoch nebankoviek Vladimír Fruni v roku 2002 pre denník SME potvrdil a celkovú takto odvedenú sumu odhadol na jednu miliardu korún. Platenie dane v tom čase potvrdili aj daňové úrady. Z toho vyplýva, že tichí spoločníci by už dane platiť nemali.
Zaplatenie daní z príjmov sa teda týka tých klientov, ktorí s nebankovkami uzavreli zmluvu o pôžičke alebo o pôžičke krytej zmenkou.
Výška dane podľa vtedajších zákonov závisela od výšky príjmu, ku ktorému sa títo klienti výberom peňazí dostali. Išlo o rozpätie od 10 do 38 percent zo zisku plus pevne stanovená paušálna položka.
Od výšky sumy, o ktorú sa klienti nezákonne obohatili, závisí podľa hovorkyne policajného prezídia Andrei Poláčikovej aj trestná sadzba. Tá sa môže pohybovať v rozpätí jedného až 12 rokov.
BMG Invest a Horizont
Vladimír Fruni kúpil spoločnosť Horizont Slovakia v roku 1997 a cez BMG začal vyberať vklady.
Spoločnosti boli napriek veľkým vkladom v strate niekoľko stoviek miliónov korún.
V roku 2002 sa pobočky Horizontu a BMG nadobro zatvorili.
Mali zmluvy s vyše 170-tisíc klientmi za 60 miliárd korún.
V januári 2007 odsúdili Vladimíra Fruniho na 11,5 roka väzenia.
V apríli 2007 odsúdil Špeciálny súd za založenie a zosnovanie zločineckej skupiny a podvod aj Jozefa Majského, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera. Najvyšší súd prípad vrátil.