Komisia vraj reagovala na škandál s údajným zneužitím týchto peňazí, pre ktoré ste nedávno prepustili šéfa odboru zahraničnej pomoci pri Úrade vlády SR Rolanda Tótha.
„Informáciu som si preveril na stálej misii v Bruseli. K žiadnemu zastaveniu finančnej pomoci nedošlo. Všetky potrebné údaje som poskytol delegácii Európskej komisie v Bratislave a Bruselu, komunikujeme s nimi. Dnes rokuje v Bruseli generálny riaditeľ odboru zahraničnej pomoci. Zatiaľ sú pozastavené iba výberové konania na nevyhnutne potrebný čas. Riaditeľa odboru Rolanda Tótha som ihneď odvolal. Prípad vyšetruje protikorupčná jednotka. Slovensko neprišlo a ani nepríde o žiadne prostriedky.“
O akú sumu ide?
„Neviem to odhadnúť. Ide o to, aby sa pomoc čo najskôr opäť spustila do chodu. Dnes chcem komisiu požiadať, aby opäť umožnila výberové konania. Aj personálne obsadenie odboru zahraničnej pomoci konzultujem s delegáciou komisie na Slovensku.“
Môže zmrazenie ohroziť našu integráciu?
„Nemôže. Ani doteraz neovplyvnilo. Šéf generálneho riaditeľstva pre rozšírenie Eneko Landaburu, ktorý zastrešuje naše rokovania, predvčerom vystúpil na pôde Európskeho parlamentu s hodnotením, v ktorom uviedol, že s Bratislavou nie sú žiadne problémy.“
Môže zhoršiť meno Slovenska v Bruseli?
„Iste ho nemôže zlepšiť.“
Na Slovensku často počuť názory, že chceme byť Írskom v EÚ. Udalosť však pripomína Grécko, ktoré prežilo podobné aféry.
„Predseda vlády Mikuláš Dzurinda má na mysli to, že chceme byť Írskom, ktoré bolo pred 20 rokmi v podobnom postavení ako my. Bolo by škodou, keby sme na podozreniach, ktoré vyšetrujeme, nad sebou lámali palicu. Urobili sme kus dobrej robory a neprišli sme ani o korunu.“
Mal by niekto v prípade potvrdenia podozrení niesť politickú zodpovednosť?
„Ak sa pýtate niekto, určite myslíte mňa. Dodržiavanie právnych postupov je konkrétnou zodpovednosťou tých ľudí, ktorí sú zodpovední za svoje funkcie. Je predčasné, ak má niekto dojem, že došlo k politickému zlyhaniu. Až k tomu dôjde, potom sa o tom môžeme porozprávať.“
JURAJ TOMAGA