Priepasť medzi chudobnými a bohatými sa v Nemecku počas posledných rokov výrazne rozšírila. Nemecko bolo pritom v minulosti známe práve tým, že rozdiely medzi týmito dvoma skupinami boli v porovnaní s inými rozvinutými štátmi menšie. Podľa ministerstva práce, ktoré je autorom štúdie, rozdiel medzi chudobnými a bohatými je najväčší vo východnej časti krajiny - bývalom komunistickom Nemecku, uviedol denník Financial Times.
Správa okrem toho tvrdí, že desať rokov trvajúci masívny transfer peňazí zo západu na východ, nepriniesol očakávaný výsledok. Tým malo byť zníženie rozdielu medzi oboma časťami Nemecka. Ako uviedol Financial Times, priemerná domácnosť vo východnej časti krajiny vlastní majetok v hodnote 88-tisíc mariek, čo je asi tretina toho, čo má západonemecká rodina.
Kým rozdiel medzi východom a západom sa príliš nezmenšoval, o to viac rástla priepasť medzi domácnosťami v bývalom socialistickom Nemecku. Desať percent z nich má necelú polovicu majetku, ktorý spolu vlastnia východonemecké domácnosti. „Boli sme prekvapení, že rozdiely na východe sú také veľké,“ povedal zamestnanec ministerstva. Prekvapení týmto vývojom boli aj ekonómovia, ktorí si mysleli, že východní Nemci sú rovnako chudobní.
Podľa ministra práce a sociálnych vecí Waltera Reistera súčasná vláda prispela k zmenšeniu rozdielov, ale Financial Times tvrdí, že z čísiel v správe vyplýva iba zastavenie rastu tejto priepasti. Podľa Reistera malo k zmenšeniu rozdielov prispieť zvýšenie verejných výdavkov na rodiny o 20 percent. Okrem toho by mal úspech vládnej politiky dokazovať aj pokles počtu Nemcov, ktorí poberajú sociálne dávky. „Čo sme spravili počas predošlých dvoch rokov, by malo prispieť k uzavretiu tejto trhliny,“ povedal Reister.
Správu ministerstva práce okamžite využili odboroví predáci, ktorí opäť žiadajú zvýšenie daňového zaťaženia bohatších vrstiev obyvateľstva. „Ak 50 percent Nemcov vlastní len 4,5 percenta súkromných aktív, tak vláda by mala začať s prerozdeľovaním,“ tvrdia predstavitelia odborov.
GABRIEL KÁDASI