Čo sa odporúča účastníkovi doplnkového dôchodkového sporenia v prípade, že ostane nezamestnaný? Mal by si alebo nemal sporiť ďalej sám?
Môže, ale nemusí si sporiť. Nie je to príliš výhodné a neodporúčam to. Nezíska finančný príspevok od zamestnávateľa, keďže žiadneho nemá, a nemôže využiť ani možnosť daňového zvýhodnenia. Netýkajú sa ho teda dva najzaujímavejšie dôvody, prečo si v treťom pilieri sporiť. Pri prerušení platieb prestane bežať lehota sporenia. V budúcnosti tak môže mať problém s dodržaním podmienky sporiť si najmenej 10 rokov.
Ako sa má zachovať sporiteľ pri dlhodobej práceneschopnosti alebo sporiteľka, ktorá ide na materskú dovolenku?
Ak sa v účastníckej zmluve dohodne, že aj počas práceneschopnosti alebo rodičovskej dovolenky budú zamestnanec a jeho zamestnávateľ odvádzať príspevky, hoci v symbolickej výške, bude aj toto obdobie započítané do celkovej lehoty sporenia. Dohoda je obvykle súčasťou zmlúv. Pri nižších príspevkoch sa to odrazí na nižšej nasporenej sume a v budúcnosti na nižšom dôchodku.
Sporiteľ zmení zamestnávateľa, ten má zmluvu s inou DDS, než s akou mal zmluvný vzťah predchádzajúci. Má ostať v pôvodnej spoločnosti, alebo pokračovať v sporení v tej, s ktorou má zmluvu jeho nový zamestnávateľ?
Možnosť prestúpiť do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti existuje, treba však počítať s tým, že podľa súčasného zákona si môže DDS za prestup účtovať určitú sumu.
Je na zamestnancovi, či sa rozhodne pre prestup s vedomím, že stratí istú časť úspor, alebo bude „tlačiť“ na zamestnávateľa, aby uzavrel zmluvu aj s jeho DDS. Alebo zostane v doterajšej DDS a zmieri sa s tým, že nový zamestnávateľ mu nebude prispievať na sporenie.
Autor: Jozef Mihál, expert na dane, odvody www.drak.porada.sk