Kto ho nahradí, to včera jasné nebolo. Podľa poslancov však rozdielne názory v parlamente naznačujú, že to môže byť len úplne neznáma osoba. Komunisti odmietli dohady, že Juščenka vo funkcii nahradí Serhij Tyhypko, šéf Robotníckej strany Ukrajiny a bývalý reformný minister ekonomiky, ktorého uznávajú aj západní investori a MMF. Juščenko pritom oznámil, že neprevezme úlohu dočasného premiéra a podľa analytikov si seriózni uchádzači o kreslo premiéra ako Tyhypko radšej počkajú na parlamentné voľby v roku 2002.
Juščenko je najobľúbenejší
Hlasovanie spečatilo Juščenkov osud, ale nebolo jasné, či bude rozpustená aj celá vláda. Kučma by mal teraz podpísať dekrét uvoľňujúci premiéra z funkcie, ale nevedno, kedy sa tak stane. Podľa prieskumov bol Juščenko najpopulárnejším ukrajinským politikom s povesťou čestného človeka. „Zdvihol nám dôchodky a je to slušný muž, ktorý pracuje pre ľudí,“ tvrdí účastníčka pochodu Marija Pitrivna. Ešte v stredu sa premiér s Kučmom pokúsili zvrátiť presvedčenie parlamentu, keď vyzvali na rokovania. Premiér včera pred hlasovaním navrhol poslancom moratórium na nepriateľské akcie a povedal, že je pripravený na dohodu, ktorá akceptuje mnohé požiadavky na zmeny vo vláde. Zároveň však vyhlásil, že bude pracovať len s ministrami-odborníkmi, stúpencami reforiem.
Juščenko je bývalý šéf centrálnej banky a Kučma ho do funkcie vymenoval v decembri 1999. Jeho reformy, ktoré nútili Ukrajincov stiahnuť si opasky, a snahy vyčistiť mútne vody ukrajinskej ekonomiky hnevali mnohých poslancov. Obvinenia z previazania na oligarchov však padali často aj na prezidentovu hlavu - priamo ho obvinila napríklad dnes už bývalá vicepremiérka Julia Tymošenková.
Západ stratil v Juščenkovi svoju najväčšiu nádej. Podľa západných diplomatov, akreditovaných v Kyjeve, je možný kolaps prozápadnej vlády signálom, že Ukrajina môže nastúpiť cestu návratu medzi satelity susedného Ruska. „Toto nie je dobré, vôbec nie,“ povedal pre Reuters nemenovaný západný diplomat. „Dosť našich spoluobčanov tu už aj tak s obchodmi končí. Toto ich len urýchli. Ukrajinu čaká ešte viac problémov.“
Zbližovanie s Ruskom
Západní diplomati v Kyjeve hovoria, že ich nepresvedčili vyhlásenia Ukrajiny, že je stále schopná rozvíjať vzťahy so Západom, zvlášť s Európskou úniou. Zemepisne, emocionálne a stále viac i finančne je Ukrajina naviazaná na Rusko, tvrdia.
Šéf európskej zahraničnej politiky Javier Solana včera vyjadril poľutovanie nad odvolaním Juščenka a vyzval Ukrajinu, aby neustúpila z cesty reforiem. „Premiér má dôveru EÚ v smerovaní reforiem a je mi veľmi ľúto, čo sa stalo,“ dodal. Kyjev navštívil minulý týždeň a rokoval tu s Juščenkom i Kučmom.
Ukrajinský minister zahraničia Anatolij Zlenko povedal pre Reuters tento týždeň v Bruseli, že pád Juščenkovej vlády nebude znamenať nijakú zmenu v kyjevskej snahe o užšie vzťahy s EÚ, ani nijaký návrat späť do ruského náručia. Moskva včera oznámila, že odchod Juščenka nebude mať dopad na úzke vzťahy medzi oboma štátmi. „Ukrajina je priateľský susedný štát, ktorý sa teší blízkym konštruktívnym vzťahom s Ruskom,“ povedal novinárom hovorca ruského ministerstva zahraničia Alexader Jakovenko.
Šéf zahraničného výboru ruskej dumy Dmitrij Rogozin v stredu vyhlásil, že Juščenka podporujú krajne nacionalistické sily. Východná Ukrajina, orientovaná na Rusko, podľa neho stojí v opozícii. Nebyť manipulácie Západu, kyjevská vláda by už dávno padla, dodal Rogozin.
(reuters, čtk, bj)