
Aktivisti Fatahu sa na demonštráciách objavujú vždy so zbraňami a zamaskovanými tvárami. FOTO - REUTERS
a šatka. „Som na ich zozname. Ja a moji kolegovia sme štvanci. Skôr či neskôr nás chytia,“ povedal.
Skupinu Fatah podľa včerajšej informácie denníka USA Today zaradil Washington do zoznamu teroristických organizácií. Podľa tejto klasifikácie, ktorá by mala byť oficiálne zverejnená ministerstvom zahraničných vecí budúci týždeň, sa vlastne blízkovýchodný konflikt dá zjednodušiť na boj teroristov a riadnej izraelskej armády. Táto nálepka bude jednou z najväčších palestínskych prehier v mediálnej vojne.
Štvanci oboch strán
Izraelská armáda „poľuje“ od začiatku palestínskej intifády na ozbrojencov ako je Muhammad - zatýka ich, alebo fyzicky likviduje podľa logiky, že títo „teroristi“ sú hlavnými podnecovačmi násilia a teda aj legitímnym cieľom armády. Muhammad však musí čeliť aj tlakom palestínskeho vedenia a polície a dokonca časti Fatahu, ktoré vydali direktívu nestrieľať z husto obývaných oblastí. Pretože izraelská odpoveď, ktorá zvyčajne nenechá na seba dlho čakať, v tomto prípade znamená istú smrť pre mnohých civilistov. „Neformálna“ ozbrojená bunka Muhammada vlastní samopaly M-16, izraelské automatické zbrane Uzi a pištole, ukradnuté alebo načierno nakúpené od Izraelčanov. Rovnako ako mnoho podobných skupín vedie boj proti okupácii a židovským osadám streľbou z diaľky na osady, autá osadníkov a vojenské hliadky na obchôdzkach, postavených na okupovaných územiach pre bezpečný transport osadníkov. Zmysel svojho boja vidia v rozsievaní strachu medzi osadníkmi, čo približuje koniec okupácie. „Myslím si, že nikto nepomýšľa na odvolanie intifády, kým sa neskončí okupácia,“ tvrdí Muhammad.
Hráči v pozadí
Fatah palestínskeho vodcu Jásira Arafata a jeho ozbrojené krídlo Tanzim stáli pri zrode intifády. Najskôr ako organizátori protestov pochodovali v davoch demonštrantov so samopalmi a zamaskovanými tvárami po boku ozbrojencov militantných skupín Hamas a Islamský džihád. Podľa Izraela práve oni udržiavajú dynamiku a určujú stratégiu toho, čo sa nikto neodváži nazvať pravým menom - ozbrojeného konfliktu. Každý, kto má zbrane - a to sú väčšinou skupiny označované za teroristické - supluje riadnu armádu, ktorú Palesínčanom mierové dohody zakazujú.
Palestínsky odpor tvorí sieť neformálnych ozbrojených skupín - medzi nimi aj tzv. kokteilových buniek, v ktorých spojili sily Tanzim, Hamas aj Islamský džihád. Podľa Izraela sú tieto skupiny podriadené hierarchii Fatahu, na čele ktorej stojí Arafat. Do akej miery vládne Arafat týmto ozbrojeným skupinám, však ostáva nejasné aj pre väčšinu Palestínčanov.
Palestínska mediálna prehra
Akcie často nezávisle operujúcich buniek siahajú od záškodníckych ostreľovaní cez mediálnu vojnu až po otvorené útoky a bombové atentáty, teda teroristické akty. Izrael obviňuje Fatah, že stojí aj za samovražednými útokmi, ku ktorým sa vždy prihlási niekoľko teroristických skupín. Tieto obvinenia boli podkladom pre USA, ktoré v pripravovanej správe rozhodli zaradiť Fatah a Tanzim medzi teroristické organizácie.
Krok USA je jasným signálom, že úcta, s akou bol Arafat v časoch Clintona prijímaný v Bielom dome, je už dnes minulosťou. Arafat od Georgea Busha takéto pozvanie dodnes nedostal. OOP už raz očistila svoje meno a stala sa medzinárodne rešpektovanou politickou organizáciou a napokon ju Izrael prijal za rokovacieho partnera. Druhýkrát to bude oveľa ťažšie.
Fatah a Tanzim svet nevidí tak, ako by si to Palestínčania želali - ako „nositeľov legitímneho odporu voči okupácii“. Pre svet je akceptovaná jediná cesta - mierový proces.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ