K Izraelu upierajú oči tri svetové náboženstvá, čo je niekedy na nevydržanie. Je to spôsobené úpornou snahou spojiť tri nespojiteľné koncepcie nazerania na svet, morálku aj každodenný život a tváriť sa, že sme strašne multikulti.
Napríklad taký výlet Izraelčanov do Nazaretu, čo je významné miesto kresťanov obývané prevažne Arabmi moslimského aj nemoslimského vierovyznania. Nejdú si tam pozrieť miesto, kde anjel údajne zvestoval Márii, že porodí Mesiáša, keďže na toho „pravého“ ešte stále čakajú.
Idú tam na humus, falafel, knafe (arabská sladkosť) a v neposlednom rade aj za lacným bravčovým. To arabskí kresťanskí mäsiari predávajú v obchodoch s nápismi v azbuke.
Keďže v Nazarete sa môžete ľahko stratiť, potrebujete tam sprievodcu. Aj k nám sa minule jeden votrel. Sadol si do auta a spustil expozé, že je kresťan, Arab a že aj Žid je človek.
Potom nás zaviezol do najlepšej reštaurácie v Nazarete. Prisadnúť si k nám však odmietol, lebo on je síce kresťan, ale keďže bol ramadán, drží pôst, lebo susedia by sa inak hnevali. Keď však trváme na pozvaní, môžeme za jedlo zaplatiť a on si ho večer príde zjesť. Zaplatili sme. Keď je teda ten ramadán.
Z Nazaretu sme zašli ešte k vysychajúcemu Genezaretskému jazeru. Na bárkach sa tam plavili kresťania z celého sveta a vlnili sa do rytmu hebrejskej piesne o mieri. Časť z nich boli Poliaci s odznakom antisemitského Rádia Maryja.
S arabským čašníkom si cez ruského sprievodcu ponadávali na „špinavých Židov“, čo sa rozťahujú v Ježišovej krajine. Vobec im neprekážalo, že Ježiš, Mária aj Jozef boli Židia. A zrejme nie takí modrookí krásavci ako na svätých obrázkoch, čo zvierali v rukách.
Autor: dopisovateľka SME z Blízkeho východu