BRATISLAVA. Premiér Robert Fico si presadil, že druhý pilier sa opäť otvorí. Od polovice novembra do konca júna 2009. Musí to ešte spečatiť parlament.
Fico tým nepriamo vyvolal diskusiu, či nie je potom výhodnejšie nechať druhý pilier otvorený už natrvalo.
Tak by si to predstavoval aj šéf sociálneho parlamentného výboru Jozef Halecký. S myšlienkou prišiel verejne ako prvý.
Poslankyňa SDKÚ Iveta Radičová tvrdí, že ak sa má opäť otvoriť kapitalizačný pilier, nech je to už potom natrvalo. Strana podľa nej preto predloží pozmeňovací návrh na rokovanie Národnej rady.
Poslankyňa za SMK Klára Sárkőzy je iniciatívou SDKÚ prekvapená. Tvrdí, že nebude hlasovať ani za dočasné, ani za trvalé otvorenie systému.
Komu to prospeje
Otvoriť druhý pilier natrvalo by podľa šéfa Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róberta Kopála bol nezmysel. A štát by to ešte viac zaťažilo. „Potom by sa oplatilo vstúpiť každému do druhého piliera a do poslednej chvíle kalkulovať, čo sa mu viac oplatí.“
Myslí si to aj analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš. Falošné signály o vyšších dôchodkoch z prvého piliera, ktoré vláda vysiela, môžu viesť k tomu, že Slovensko bude mať podstatne väčší problém vyrovnať sa so starnutím ľudí.
Šéf Asociácie DSS Peter Socha hovorí, že ak sa má druhý pilier otvoriť a zatvoriť ešte niekoľkokrát, radšej nech sa otvorí natrvalo. Súhlasí s ním aj exporadca ministra financií Richard Sulík. No s tým, že by sa zákonom obmedzil počet prestupov na osobu. „Potom treba vytvoriť pravidlá, ako sa vypočíta výška prenesenej hodnoty z jedného piliera do druhého,“ povedal Sulík.
Dnes totiž platí, že ak sa sporiteľ rozhodne vystúpiť z druhého piliera, z pohľadu výpočtu výšky penzie sa to berie tak, ako keby v ňom ani nikdy nebol.
Keby bol teda druhý pilier otvorený pri súčasných pravidlách natrvalo, ľudia v ňom by mohli tesne pred odchodom do penzie porovnať, ktorý systém je pre nich výhodnejší. Ak by sa ukázalo, že predsa len prvý pilier, mohli prejsť do neho a nezaslúžene získať.
Šéf Nadácie F. A. Hayeka Ivan Švejna hovorí, že by v prepočtoch nastal zmätok. Preto je podľa neho lepšie vydržať vládne excesy, ako druhý pilier otvoriť natrvalo.
Menej získa aj štát
Fico obhajoval opätovné otvorenie druhého piliera krízou na finančných trhoch a tým, že dôchodkové fondy sú v strate. To, že sporenie na dôchodok je dlhodobé, nespomenul.
Kopál pripomenul, že otvárať druhý pilier v tomto období nie je výhodné ani pre štát. Sociálna poisťovňa získa od ľudí, ktorí sa rozhodnú odísť zo systému, menej zdrojov, lebo správcovské spoločnosti budú musieť cenné papiere speňažiť pri nižších cenách z dôvodu finančnej krízy. „Na otváranie systému je teraz najnevhodnejší čas, povedal Kopál.“
Tým, že sa druhý pilier otvára v čase krízy, získa aj štát menej zdrojov od ľudí, ktorí sa rozhodnú zo systému odísť.
Róbert Kopál, šéf AOCP