VARŠAVA. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Joseph Blatter poslal Poľskému futbalovému zväzu (PZPN) list, ktorým ho upozornil, že ak sa do pondelka 6. októbra nevráti na posty bývalé vedenie, zakážu Poľsku hrať dva zápasy kvalifikácie MS 2010.
Podľa reglementu FIFA nesmie do riadiacich sfér futbalu (výmeny prezidentov, exekutív) v žiadnej krajine zasahovať štát.
Tŕňom v oku je Listkiewicz
Je to reakcia na zásah ministra športu Mirosława Drzewieckého, ktorý sa opäť pokúša o poriadok. To znamená zvrhnutie šéfa, bývalého medzinárodného rozhodcu Michała Listkiewicza.
Teraz nerozhodol o kurátorovi minister, ale Arbitrážny súd pri Poľskom olympijskom výbore (PKOl). Je to najvyšší orgán vo veciach športového práva, a čo je dôležité, nie je štátny, ale nezávislý. Ten rozhodol o odvolaní doterajšieho vedenia 29. 9. na návrh ministra športu. Kontrola, ktorú poslal do PZPN zistila veľké formálne a právne nedostatky v chode organizácie.
Vzorku brali z Talianska
Reakcia medzinárodného futbalového šéfstva bola asi prekvapením pre ministra Drzewieckého. Ten sa od začiatku odvolával na Taliansko, kde podobné rozhodnutie prijal orgán Talianskeho olympijského výberu a nikto nehrozil vylúčením z medzinárodných zápasov.
Prípadné vylúčenie Poľska by znamenalo skontumovanie zápasov s Českom a Slovenskom. Ďalšie súboje v skupine sú na jar. Lech Poznaň a Wisła Krakov hrali včera v Pohári UEFA. Poľsko s Ukrajinou je organizátorom ME 2012. Nie je jasné, aký vplyv na prípravy by mal konflikt Poľska s FIFA a UEFA.
Nie je to po prvý raz
Súboj medzi zástupcami vlády a zväzu trvajú niekoľko rokov. Prvý kurátor v PZPN bol už v roku 1998. V podobnej situácii, aká vznikla teraz, minister Jacek Dębski zrušil niekoľko minút pred koncom ultimáta medzinárodného ústredia rozhodnutie o zavedení kurátora.
S predsedom PZPN Michałom Listkiewiczom (vládne od roku 1999) bojoval už Tomasz Lipiec, minister športu za vlády Jarosława Kaczyńského. Začiatkom roku 2007 zaviedol v PZPN kurátora. Dôvodom bola pasivita vedenia v korupčnej kauze. Situácia sa opakovala: FIFA a UEFA pohrozili zastavením členských práv Poľska. Poľsko sa uchádzalo o ME 2012. Po rokovaní ministra a zväzu zrušili kurátora. Listkiewicz sľúbil zmeny v štatúte, i voľby nového vedenia. Tie neboli doteraz.
Ľudia im už neveria
Hoci futbal je najpopulárnejší šport v Poľsku, zväzu verejnosť neverí. Poškodila ho korupčná kauza. Výsledkom je obvinenie a zadržanie vyše stovky rozhodcov, trénerov, hráčov a funkcionárov, ale aj členov vedenia PZPN. Niekoľko klubov potrestali preradením do nižšej súťaže, či odňatím bodov.
Odpor vzbudila aj reakcia zväzu na aféru. Vedenie vysvetľovalo, že sú to len ojedinelé prípady. Tresty, ktoré zväz dal, verejnosť vnímala ako nízke. Pred štartom ligy vznikol zmätok. Štart odložili o dva týždne.
Športoví novinári sa zhodujú, že nie je jasné, prečo sa minister a arbitráž rozhodli pre takto časovanú akciu. Koncom októbra mal byť zjazd PZPN, ktorý mal zvoliť nové vedenie. Listkiewicz sa už neuchádza o post.
Príde Boniek, alebo Lato?
Medzi štyrmi kandidátmi sú aj dvaja vynikajúci futbalisti Grzegorz Lato a Zbigniew Boniek. Druhý je priateľ Michela Platiniho, šéfa UEFA. Hoci kurátor Robert Zawłocki zrušil na 30. októbra plánovaný zjazd PZPN, vedenie pokračuje v prípravách.
Včera sa Drzewiecki stretol s členmi poslaneckého výboru pre šport a turistiku i s vedením PZPN. Rokovania pokračujú dnes. Neúčastní sa ich Listkiewicz, je v zahraničí. Zawłocki chce zverejniť kompletný zoznam porušení práv od PZPN.
Otázkou je, čo urobí minister športu. Verejnosť by mohla prijať tvrdý postoj, ktorý by znamenal aj kontumáciu v najbližších zápasoch ak Drzewiecki vysvetlí, že nebola iná cesta urobiť poriadok. Ak však nemá dostatočné dôkazy pre rozhodnutie, je možné, že akýkoľvek záver tohto príbehu bude znamenať jeho politickú prehru.
V podobných situáciách ukázalo vedenie PZPN už niekoľkokrát svoju silu.
Mucha: Boja sa
BRATISLAVA. V poľských tímoch hrajú dve desiatky slovenských futbalistov. Brankár Ján Mucha je v Legii Varšava. Ako vníma vypuknutie kauzy?
„Viem, že kurátor prišiel robiť poriadok v poľskom futbale a ak do pondelka 6. októbra neurobia zmeny, hrozia tresty. Ligy sa to netýka, my sa riadne pripravujeme. Ja sa chystám na duel s Poľskom,“ povedal gólman.
Na otázku, či sú obavy z kontumačnej prehry, dodal: „Áno, boja sa. Kontumácia sa spomína, hoci si myslím, že do takých koncov to nezájde. Arbitráž sa to pokúšala už raz dať do poriadku. Uvidíme, ako to dopadne.“
„Vieme o problémoch, no my tomu nevenujeme pozornosť. Ide to mimo poľských hráčov a nemalo by to mať na nich vplyv, sú to profesionáli a väčšinou hrajú za hranicami. Myslím si, že Poliaci si problémy vyriešia,“ reagoval tréner reprezentácie Slovenska Vladimír Weiss.
(ja, hla)
Míľniky poľskej futbalovej kauzy
September 2007. Polícia obvinila 34 ľudí z okolia druholigovej Arky Gdyňa. „Je to prvý zásah justície proti kriminálnym živlom vo futbale,“ povedal minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, podľa ktorého pred obvinením polícia zozbierala dostatok dôkazov.
V Poľsku sú do aféry, ktorá siaha až do mája 2005, údajne zapletené stovky ľudí, funkcionárov aj hráčov, vrátane členov zväzu. Poliaci chcú očistiť futbal od korupcie čo najrýchlejšie a najrazantnejšie, pretože v roku 2012 hostia s Ukrajinou európsky šampionát.
Apríl 2008. Nový minister spravodlivosti Zbigniew Cwiakalski oznámil poslancom parlamentu, že do korupcie je namočených minimálne 29 klubov. Minister vnútra Grzegorz Schetyna vyzval exekutívu zväzu, aby zvážila zotrvanie vo funkcii. „Sú nutné radikálne opatrenia,“ vyhlásil Schetyna. Zatkli a obvinili bývalého reprezentanta Dariusza Wdowczyka, ktorý mal byť zapletený do tipovacieho škandálu s rozhodcami či predstaviteľmi zväzu. Korupcia sa v Poľsku objavila už v sezóne 2004/05, vtedy Zaglebie Lubin a Widzew Lodž preradili do druhej ligy.
Júl 2008. Začiatky zmätkov. Tribunál PZNP preradil za korupciu do II. ligy majstra Koronu Kielce. Namiesto neho dosadil do súťaže Arku Gdyňa, jedného z najväčších hriešnikov škandálu. Arbitráž súd Poľského olympijského výboru (PKOL) odložil rozhodnutie v prípade vylúčenia Zaglebie Lublin. Odklad sa týka aj Widzewu Lodž. Dôvodom bola dvojročná premlčacia doba od previnenia oboch. Nikto nevedel, ako bude vyzerať liga. Kluby volali po jej odložení. Napokon sa začala bez Lubinu i Lodže, ale s Arkou Gdyňa.
September 2008. Arbitrážny súd PKOL suspendoval vedenie PZPN. Za prípadom stojí ministerstvo športu, ktoré je nespokojné, ako PZPN rieši boj s korupciou. Súd suspendoval šéfa Michela Listkiewicza a zvyšok predstavenstva a dočasným vedením poveril bývalého člena disciplinárnej komisie federácie Roberta Zawlockého. Posunul voľby nového predstavenstva, kým sa záležitosť nevyrieši. Podobný zákrok vlády v minulom roku si vyslúžil ostrú kritiku od FIFA. Poľská federácia čelí obvineniu, že nezabránila rozsiahlej afére. Do škandálu je zapojených až 29 klubov a obvinených viac ako 130 osôb.
Začiatok októbra 2008. Vedenie FIFA dočasne vylúčilo poľskú reprezentáciu z kvalifikácie MS 2010. FIFA neuznala dočasné vedenie zväzu s Robertom Zawlockým. Toho poveril riadením zväzu práve arbitrážny súd olympijského výboru. Pri vyšetrovaní aféry polícia už zadržala 120 osôb vrátane rozhodcov a vrcholných predstaviteľov futbalu.
(pf)
Je to prvý zásah justície proti kriminálnym živlom vo futbale.
Zbigniew Ziobro, minister spravodlivosti v Poľsku