Spojené štáty postihlo ekonomické zemetrasenie a nik nevie, kto je vodca. George Bush má prezidentskú funkciu, no už ho nik nepočúva. A dvaja kandidáti na jeho úradzatiaľ prezidenti nie sú.
Zima predtým, než Franklin D. Roosevelt prevzal funkciu prezidenta, patrila medzi najtemnejšie obdobia Veľkej hospodárskej krízy. Banky ohrozovali krehký finančný systém, a vtedajší prezident Herbert Hoover sa snažil primať svojho nástupcu, aby podpísal spoločnú deklaráciu o ich zatvorení.
Novozvolený prezident ho odmietol. No dva dni po tom, čo Roosevelt zložil prísahu, prikázal rovnaký krok, ktorý navrhoval Hoover.
Nie celkom prezidenti
Možno bolo príhodné, že o 75 rokov neskôr to bola Rooseveltova miestnosť Bieleho domu, ktorá hostila ďalší nemotorný politický tanček bývalého a budúceho vodcu zoči-voči drvivej ekonomickej kríze. Tentoraz išlo o troch nie-celkom-prezidentov, sediacich za stolom. Jeden z nich technicky vzaté je stále vo funkcii, ale už ho nikto nepočúva. A ďalší dvaja, ktorých počúvajú a hltajú všetci, ešte funkciu nemajú.
Stretnutie s prezidentom Bushom, senátormi Johnom McCainom a Barackom Obamom ilustrovalo, koľko moci na špičke americkej politickej hierarchie sa už rozdrobilo, pričom vedenie ostalo bezzubé.
Ak si Bush myslel, že zvolaním oboch hlavných kandidátov získa obojstrannú podporu svojho navrhovaného vykúpenia v hodnote 700 miliárd dolárov, rýchlo zistil, že je to, krátko pred voľbami, strmá cesta.
A to, čo zostáva, je neistota, koho nasledovať. „Neexistuje vedenie: nikto nie je na čele,“ povedala Pat Caddellová, bývalá poradkyňa prezidenta Jimmyho Cartera. „Krajina sa naňho neobracia v očakávaní vedenia,“ povedala o Bushovi. „A Kongres by nemohol viesť ani hľadanie veľkonočného vajíčka.“
Bushov problém spočíva v tom, že má všetky páky Oválnej pracovne, no nemá všetku autoritu. Dokonca aj niekoľkí jeho vlastní poradcovia priznávajú, že krajina ho už dávno prestala vnímať, a tohtotýždňová revolta republikánov v Snemovni proti jeho pôvodnému ekonomickému plánu ukázala, aký má problém s presadzovaním rozkazov dokonca vo vlastnej strane.
Mŕtva administratíva
Ako to kruto, ale výstižne povedal Ed Rollins, politický riaditeľ Bieleho domu za Ronalda Reagana, pre CNN: „Toto je nie odchádzajúca a bezmocná administratíva; toto je mŕtva administratíva.“
Hoci je čas, ktorý ostáva Bushovi vo funkcii, krátky, stále to nie je dosť krátko. V istej chvíli Obama hovoril o sebe alebo McCainovi ako o „osobe, ktorá zhruba o 40 dní bude zodpovedná za spracúvanie tohto chaosu“. Nie je to celkom tak. Minulý týždeň ostávali Bushovi ešte vždy štyri mesiace vo funkcii a dokonca aj po voľbách 4. novembra ostanú Obama alebo McCain vo vzduchoprázdne až do inaugurácie.
Prezident v čakárni
Takže, aká je pravá úloha „prezidenta v čakárni“? McCain si zvolil frontálny prístup, nakrátko prerušil kampaň, aby sa vrátil do Washingtonu, zdanlivo aby pomohol dosiahnuť dohodu. To mu prospelo pred niekoľkými týždňami, keď zrušil prvý večer svojho nominačného snemu a – pôsobiac prezidentsky – sa vybral do New Orleansu, kde zúril hurikán Gustav.
Obama si zvolil rezervovanejší prístup, zúčastnil sa na stretnutí v Bielom dome a ponúkol názory na vykúpenie bez toho, aby sa staval do role faktického vodcu. Ak je súčasná kríza Bushov chaos, zdá sa, že Obama chce, aby jeho majiteľom ostal odchádzajúci prezident.
A Obama si je dokonale vedomý, že zdediť 700-miliardový záväzok by mohlo ochromiť jeho schopnosť pokračovať vo vlastnom domácom programe. Tento pocit neistoty vedenia krajiny sa v amerických dejinách opakuje, ale zvyčajne až po prezidentských voľbách, nie ako teraz.
Medzivládie medzi Hooverom a Rooseveltom ponúka zaujímavú štúdiu vzhľadom na finančný chaos, ktorému teraz USA čelia. Roosevelt nechcel prevziať zodpovednosť za Hooverove problémy alebo jeho návrhy. Chcel, aby krajina pochopila prudký zlom vo vládnutí po tom, čo si sadol do kresla, aj keby hneď bol prijal tie isté rovnaké stratégie.
No postoj „Ja ešte nie“ dostane budúceho prezidenta len po tento bod. Voliči, aktivisti, médiá a iní politici očakávajú lídra. „Ďalší prezident bude tým, kto dohodu ukuje a zachráni finančné inštitúcie,“ povedal Ron Kaufman, popredný poradca Georgea Busha staršieho.
Ďalší prezident bude ten, kto ukuje dohodu a zachráni finančné inštitúcie.
Ron Kaufman, poradca Georga Busha staršieho
Autor: Peter Baker New York Times