BRATISLAVA. Jedna z mála vecí, ktoré minister zdravotníctva Richard Raši obhájil aj napriek protestom rezortu financií, je právomoc vlády schvaľovať rozpočty súkromných zdravotných poisťovní.
Podľa odborníkov však ani toto nemožno vnímať ako jeho víťazstvo, ale skôr premiéra Fica. „Vnímame to ako premiérovo želanie,“ povedal Peter Pažitný z Health Policy Institute (HPI). Premiér nepotvrdil priamo, že schvaľovanie rozpočtov nariadil, ale podľa svojej hovorkyne Silvie Glendovej sa „s obsahom tohto ustanovenia plne stotožňuje. Pretože je dobrým nástrojom na to, aby čo najviac peňazí poistencov bolo vynakladaných na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a nie na iné výdavky“.
Rozpočtové provizórium
Súkromné zdravotné poisťovne už v súčasnosti ministerstvu zdravotníctva, rezortu financií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou predkladajú návrhy rozpočtov a obchodno-finančného plánu. Je to totiž potrebné na zostavenie rozpočtu verejnej správy.
Otázkou však je, čo sa stane, ak vláda rozpočty súkromných zdravotných poisťovní neschváli. Rovnako v Rašiho návrhu zákona nie je doriešené ani to, ak zdravotná poisťovňa vládou schválený rozpočet nedodrží.
Vysvetlenia ministerstva idú nad rámec zákona. Minister Raši si to totiž predstavuje tak, že ak rozpočet nebude schválený, poisťovňa prejde na provizórium.
„Musí fungovať podľa rozpočtu z predchádzajúceho roka. Ak nebude mať schválený rozpočet na rok 2010, bude aj v tomto roku fungovať podľa rozpočtu z roku 2009,“ povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová.
Poisťovniam však zatiaľ nikto nevysvetlil, kde sa takáto povinnosť nachádza. „Zákon nepozná rozpočtové provizórium v súkromnej zdravotnej poisťovni. Čiže sa nemôže stať niečo také, ako keď parlament neschváli štátny rozpočet a ide sa podľa rozpočtu z minulého roka,“ povedala hovorkyňa súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková. Podobne sa vyjadruje aj poisťovňa Union.
Problémom je aj to, že v prípade rozpočtového provizória by poisťovňa dávala na zdravotnú starostlivosť menej, ako by mohla podľa skutočných príjmov.
Dvaja hráči sú proti
Z troch súkromných poisťovní nemá so schváleným návrhom problém iba poisťovňa Apollo. „Budeme k príprave rozpočtu aj naďalej pristupovať profesionálne a budeme zodpovedne disponovať s verejnými zdrojmi,“ povedala jej hovorkyňa Radoslava Miklášová. Posťovňu Apollo ovládla spoločnosť Agel Sk podnikateľa Chreneka. Je to jediná súkromná poisťovňa, ktorá nechce tvoriť zisky a ktorá pozýva do dozornej rady predstaviteľa štátu.
Podľa šéfa Združenia zdravotných poisťovní Eduarda Kováča poistenec možný konflikt vlády s poisťovňami nepocíti. Poisťovne totiž rozhodnutie vlády budú ignorovať a pôjdu podľa sebou navrhnutého plánu.
Podľa hovorcu rezortu financií Miroslava Šmála bude otázka schvaľovania rozpočtov určite ešte predmetom rokovaní.
Problémom, ktoré vníma ministerstvo financií, je to, že vláda nie je akcionárom súkromných poisťovní. To znamená, že bez majetkovej účasti nemôže zasahovať do zostavovania rozpočtu.
HPI v Rašiho prehre však vidí aj pozitíva: „Vítame zmenu úpravy platobnej schopnosti oproti pôvodnému ministerskému návrhu, ponechanie technických rezerv v zákone, ako aj vypustenie netransparentného príspevku štátu na kompenzáciu rizík zdravotných poisťovní.“