BRATISLAVA. Nominant Smeru a prednosta Krajského stavebného úradu v Bratislave Ján Man mladší končí vo funkcii. Pezinskému primátorovi Oliverovi Solgovi a aktivistom, ktorí úrad vedený Manom dlhodobo kritizovali, to včera povedal premiér Robert Fico.
Pezinčania mu odovzdali petíciu s 8665 podpismi proti skládke odpadov v meste, ktorú investor stavia aj vďaka rozhodnutiu krajského stavebného úradu. Manovi podriadení vydali vlani na skládku územné rozhodnutie v rozpore s územným plánom mesta. Ján Man mladší je vlastníkom pozemku pod skládkou a synom žiadateľa o jej výstavbu Jána Mana staršieho.
Odchádza s odmenou
Nominant Smeru, ktorý sa na čelo úradu dostal ako 26-ročný, tesne po parlamentných voľbách v roku 2006, však neodchádza pre kauzu pezinskej skládky. „Požiadal o odstúpenie z funkcie a my mu v tom brániť nebudeme,“ povedal Fico. Vláda včera Manovi odklepla 41-tisícovú polročnú odmenu za „kvalitné plnenie pracovných úloh“. Podľa premiéra išlo o štandardnú odmenu, „ktoré sa dávajú prednostom krajských úradov za to, že vykonávajú svoju prácu“. Novinárov po rokovaní vlády vyzýval, aby „odmenu nespájali so skládkou“ a kauzu vnímali ako „regionálny problém, ktorý bol spolitizovaný proti vláde“.
Pezinskí aktivisti Manov odchod vítajú, aj keď vraj prichádza neskoro. „Na to, že rozhodnutie úradu pod jeho vedením založilo protiprávny stav v tejto kauze, to už, žiaľ, nemá žiadny vplyv,“ hovorí právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová. Podľa nej „nemal nikdy viesť orgán, ktorý rozhodoval vo veci, ktorá sa má realizovať na jeho pozemku firmou, na čele ktorej stojí jeho otec“. Man včera na telefonáty do úradu nereagoval.
Chrbet mieri do Pezinka
Fico včera Pezinčanom povedal, že požiada ministra životného prostredia Jána Chrbeta, aby navštívil Pezinok a oboznámil sa s prípadom. Ministerstvo totiž v týchto dňoch rozhoduje o podnete Pezinčanov, či bolo povolenie skládky zákonné.
Chrbet ešte ráno pre SME hovoril, že stretnutie s Pezinčanmi neplánuje, lebo „ak mám rozhodnúť objektívne, nemôžem byť naklonený ani na jednu, ani druhú stranu“.
Fico mal iný názor. „Aby mohol kvalifikovane rozhodnúť, aby to nebolo len o podkladoch, ktoré dostane od svojich zamestnancov, ale aj o podkladoch od ľudí, ktorí sú proti skládke. Povedal som mu, pán minister nikoho nepočúvajte, len rozhodnite tak, ako to považujte v danej veci za správne.“
Fico kritizoval aj Generálnu prokuratúru, na ktorú sa vláda vo februári obrátila. Tá pri povoľovaní skládky pochybenia nenašla. „Očakával by som viac aktivít v tomto duchu a ak generálny prokurátor zaujal nejaké pozície, možno by bolo treba viac vysvetliť, prečo je všetko v poriadku alebo nie je.“
Pezinčanov cez víkend podporil aj prezident Ivan Gašparovič. „Stretol sa s predstaviteľmi mesta aj petičného výboru na vinobraní. V najbližších dňoch chce o tejto téme hovoriť aj s premiérom a záleží mu na spravodlivom riešení tak, aby nebol poškodzovaný občan,“ povedal jeho hovorca Marek Trubač.
Skládku v súčasnosti stavia firma Westminster Brothers, založená v americkom štáte Delaware.
Rošády investora
Manovci sa práv na výstavbu skládky vzdali v prospech firmy vo februári pre „hrubú mediálnu diskreditáciu“ po tom, ako spájanie kauzy so Smerom kritizoval premiér. Vo výpise výročnej daňovej správy z februára figuroval ako prezident firmy Slovák Róbert Stanke a na Slovensku ju zastupoval Jozef Dučák. Obaja podnikajú s Jánom Manom starším, s ktorým v roku 2000 v Česku založili poradenskú firmu D.S.M. Consult. Názov tvoria začiatočné písmená ich priezvisk.
Potom, ako denník SME na tieto súvislosti v máji upozornil, prevzal zastupovanie firmy podnikateľ Marián Kočner, známy napríklad zo skupovania pozemkov pod automobilkou Kia alebo z kauzy Gamatex, keď sa pred voľbami v roku 1998 pomocou bezpečnostnej služby pokúsil ovládnuť televíziu Markíza.