BRATISLAVA. Presne o týždeň sa stretne George Bush s Ivanom Gašparovičom v Oválnej pracovni. Ich rozhovor má trvať 40 až 50 minút. Hlavnou témou bude účasť Slovenska v boji proti terorizmu a naše záväzky v NATO. „Nikto nás tam netlačil, a preto našou povinnosťou je napĺňať poslanie aliancie,“ povedal včera prezident.
V Bielom dome ešte Gašparovič nebol. S Georgeom Bushom sa však stretol počas summitu Rusko – USA na Bratislavskom hrade v roku 2005 aj počas schôdzok NATO.
Okrem Bieleho domu navštívi aj Pittsburgh, kde sa stretne s našimi krajanmi. „Som presvedčený, že domov sa vrátim s tým, že vízová povinnosť sa bude rušiť,“ povedal Gašparovič.
Americký veľvyslanec na Slovensku Vincent Obsitnik stále nepozná počet odmietnutých žiadostí o víza za posledný rok. „Dúfam, že je to jednociferné číslo, teda Slovensko sa kvalifikuje,“ reagoval na otázku SME.
Do Washingtonu cestuje aj minister vnútra Robert Kaliňák, aby podpísal zmluvu o výmene informácií o trestných činoch, čo je podmienka zrušenia víz.
„Ivan Gašparovič sa profiloval tak, že si ho Spojené štáty vybrali ako najbližšieho partnera na Slovensku,“ hovorí bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora. Prezident podľa neho prejavil odlišný názor ako Fico na režim odchodu našich vojakov z Iraku, podporil vyššiu angažovanosť Slovákov v Afganistane a nestotožnil sa ani s premiérovými kritickými slovami na stavbu protiraketovej obrany v Poľsku a Českej republike.
Z významných slovenských politikov prijal Bush naposledy pred voľbami v roku 2006 Mikuláša Dzurindu. Vtedajší premiér letel do Bieleho domu aj s nohou v sadre. Dzurinda dostal možnosť spať v slávnej rezidencii Blair House oproti Bielemu domu. „Tento extra bonus tentokrát nebude,“ hovorí posledný veľvyslanec v USA Rastislav Káčer. Ako sa vybavuje návšteva v Bielom dome
BRATISLAVA. Dostať prezidenta Ivana Gašparoviča do Bieleho domu bola ťažká logistická a diplomatická operácia. Americkí prezidenti majú program vypočítaný na minúty niekoľko mesiacov vopred.
Navyše Georgeovi Bushovi zostávajú v úrade necelé tri mesiace, preto je jeho program ešte viac nabitý ako obvykle. Žiadostí o stretnutia sú stovky, prezident má rozlúčkové turné po svete, k čomu sa pridala aj jedna z najhorších finančných kríz v histórii.
„Na stretnutí sa začalo pracovať už pred dvoma rokmi v septembri. Nájsť voľnú polhodinu bolo neskutočne ťažké,“ hovorí bývalý slovenský veľvyslanec v USA Rastislav Káčer, ktorý schôdzku vybavoval.
Po prvých kontaktoch a zlaďovaní programu pomohli aj dobré kontakty našich diplomatov na Bushovu administratívu. Kľúčové bolo, že prezident Gašparovič otvorene podporil americký boj proti terorizmu a jeho rétorika voči Spojeným štátom bola odlišná od Roberta Fica. To Američanov presvedčilo, aby ho prijali.
(hud)