Zrazu sa mu nevidí manželkin nos. Nestyda

Emília Vášáryová je slávna šansonierka a Jiří Macháček Nestyda – v novom filme Jana Hřebejka Nestyda.Emília Vášáryová je slávna šansonierka a Jiří Macháček Nestyda – v novom filme Jana Hřebejka Nestyda. (Zdroj: FALCON)

Pred pár rokmi opísal Michal Viewegh svoje smutné porozvodové obdobie. Jan Hřebejk spravil z jeho poviedkovej knihy film Nestyda. Úlohu zahrať ho dostal Jiří Macháček.

Pred pár rokmi opísal Michal Viewegh svoje smutné porozvodové obdobie. Jan Hřebejk spravil z jeho poviedkovej knihy film Nestyda. Úlohu zahrať ho dostal Jiří Macháček.


PRAHA. Českí novinári dostali tento týždeň školenie. Majú si vraj dať pozor. Slovo nestyda nie je ženského rodu, ale mužského.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz o ňom budú veľa písať, pretože Nestyda ide do českých kín. Tak sa volá nový film Jana Hřebejka s Jiřím Macháčkom v hlavnej úlohe.

SkryťVypnúť reklamu

A ten nestyda je inak napohľad veľmi slušný muž. V práci to nie je žiadny drak, pretože pokorne hlási televízne počasie, oblieka sa do trápneho pulóvrika. Len mu občas nejde do hlavy, prečo je úspešnosť jeho predpovedí iba štyridsaťpercentná.

Ani v domácnosti to nie je žiadny dominantný prípad. Na gauči nevylihuje a o syna sa stará aj on. Akurát sa mu po jednom rannom prebudení vidí, že jeho manželka má naozaj veľký nos. Dokonca impozantný. Priam odpudzujúci.

No a zrazu nevie, čo so sebou.

Vieweghove hity

Jan Hřebejk len nedávno odpremiéroval film Zatím dobrý. Príbeh z deväťdesiatych rokov sa odvážne prirovnával k populárnej Dannyho jedenástke. O Nestydovi zatiaľ nič konkrétne nehovorí: „Bol by som rád, keby bolo ľuďom pri tomto filme dobre a radi sa k nemu vracali.“

SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz ho nepísal spolu so scenáristom Petrom Jarchovským. Nestydu napísal Michal Viewegh, a vychádzal pritom z vlastnej knižky Poviedky o manželstve a sexe.

Jeho predlohy boli doteraz v českých kinách veľmi úspešné. Román pre ženy sa stal diváckym hitom v roku 2006 a Účastníci zájazdu mávajú na Nove vysokú sledovanosť.

Viewegh vraví, že ani knižka, ani film nie sú jeho výkladom sveta. Upozornenie je pochopiteľné, tento nestyda síce nie je žiadne nezvyčajné monštrum, ale predsa len to tak trochu nestyda je. V štyridsiatke ho pochytí klasické zdesenie, že v mladosti čosi nestihol. Manželstvo i manželku vidí zrazu ako čosi nepodstatné, niečo, čo mu zacláňalo pred jeho predstavou o slobode.

Viewegh však spresňuje: „Ten príbeh odráža moje smutné porozvodové obdobie. Dúfam, že som sa odvtedy už kamsi posunul.“

SkryťVypnúť reklamu

Šansonierka Vášáryová

Scenár filmu upravoval Jiří Macháček. Ani on nepovedal, koľko percent zo života nestydy badá aj na sebe. Povedal, že sa pri nápadoch inšpiroval ľuďmi zo svojho okolia. Na riešenie manželskej krízy by jedno jednoduché riešenie mal: „Treba partnera zapájať do vlastného života, netreba na golf chodiť sám.“

Hřebejkov film je plný Macháčkovho nenásilného humoru. Nezničí sa ani vtedy, keď sa nestyda nechá očariť o generáciu staršou šansonierkou. Emília Vášáryová konečne dostala od Hřebejka niečo iné ako úlohu zatrpknutej matky, preto v tejto sviežej postave hviezdi ona.

Šansonierka má aj dvoch synov, hrajú ich kamaráti Roman Luknár a Ady Hajdu.

Po slovensky v Hřebejkovom filme rozpráva ešte Eva Kerekéšová, nestydova milenka. Do našich kín prídu začiatkom februára.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Kristína Kúdelová © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu