Chcem sa opýtať, či si v prípade, ak mám hypotéku, môžem od inej spoločnosti požičať hotovosť a ručiť tou istou nehnuteľnosťou ako za hypotéku? Peter, Partizánske
S určitosťou sa to povedať nedá, závisí to od viacerých faktorov, preto vám odporúčam obrátiť sa priamo na vašu banku. Tú by ste mali požiadať o súhlas so zriadením ďalšieho záložného práva na nehnuteľnosť, ktorou ručíte za hypotéku. Založenie nehnuteľnosti ďalšiemu veriteľovi bez takéhoto súhlasu by totiž bolo pravdepodobne porušením zmluvných podmienok medzi vami a bankou (preštudujte si vašu úverovú zmluvu), čo by mohlo viesť k tomu, že banka vyhlási vašu hypotéku za okamžite splatnú. Faktorom ovplyvňujúcim udelenie súhlasu so zriadením ďalšieho záložného práva je okrem hodnoty nehnuteľnosti, ktorá musí postačovať na krytie oboch úverov, aj to, od akej spoločnosti si chcete peniaze požičať. Ak od inej banky alebo inej renomovanej finančnej spoločnosti, nemalo by vystavenie súhlasu predstavovať problém, no ak si chcete peniaze požičať od neznámej eseročky, banka vám súhlas pravdepodobne nevydá. Najjednoduchším aj najmenej administratívne náročným riešením by bolo, ak by ste o úver požiadali v banke, v ktorej už čerpáte hypotéku.
V Česku ponúkajú hypotéky bez dokladovania príjmov. Sú také aj na Slovensku? čitateľ
Hypotéky bez dokladovania príjmu poskytujú aj niektoré slovenské banky. Pri tomto type úveru stačí, ak podpíšete prehlásenie, že ste schopný úver splácať a banka už váš príjem ďalej skúmať nebude.
Vlastním pozemok, ohodnotený na 1,3 milióna korún (43 152,09 eura) a na ňom kompletnú hrubú stavbu. Na dokončenie by som si potrebovala požičať ešte približne 1,5 milióna korún (49 790,88 eura) na tridsať rokov. Môžem ručiť pozemkom a rozostavaným domom? Martina, Ružomberok
Áno, ručenie rozostavanou stavbou je možné. Banky dokonca v takomto prípade berú do úvahy budúcu hodnotu nehnuteľnosti, čo znamená, že maximálna výška úveru nevychádza z aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti, ale z toho, akú hodnotu bude mať po dokončení. K schváleniu úveru by ste mali predložiť list vlastníctva k pozemku a aj k rozostavanej nehnuteľnosti, geometrický plán stavby (ak nie je zapísaná na liste vlastníctva), stavebné povolenie, projekt a rozpočet stavby a aj zmluvu so stavebnou spoločnosťou. Banka vám bude úver vyplácať postupne, pričom bude obhliadkami kontrolovať priebeh výstavby.
Otázky do poradní môžete posielať na adresu sreality@sme.sk
Autor: Viktor Dřizga, hypotekárny poradca VÚB banky