Cena pozemkov na stavbu rodinného domu, ktoré sú vybavené infraštruktúrou v Nitre stúpla oproti vlaňajšku o 30 až 40 percent. "Tie, čo sú určené na komplexnú bytovú výstavbu, sa zvýšili aj o sto percent," povedal Ondrej Ščurka z realitnej spoločnosti Nitrainvest.
Rast cien je podľa neho logický. Vytvárajú sa nové pracovné miesta, do Nitry dochádzajú ľudia a hľadajú si bývanie. Na výstavbu je v centre a okolí málo voľných pozemkov.
Stavebné pozemky na rodinné domy na Zobore a Šúdole núkajú v cene od 1800 do 3000 korún (60 až 100 eur) za meter štvorcový. Ľudia sa zaujímajú o bývanie v okolitých obciach, kde sa dá kúpiť pozemok aj lacnejšie.
V Lapáši za 600 až 800 korún (20 až 27 eur) za štvorec, kým pred rokom stál 300 až 400 korún (10 až 13 eur). V mestskej časti Janíkovce sa ceny vyšplhali na 1500 až 2000 korún (50 až 66 eur) za meter štvorcový a pred rokom tam bežne ponúkali štvorec za 800 korún.
"Pozemok je hodnota, ktorá stúpa. Investovať do pozemku je podľa mňa najlepší spôsob, ako ochrániť peniaze pred infláciou," povedal Sčurka.
Čo je to dobrý pozemok?
Dobrý pozemok by mal mať okrem infraštruktúry a dostupnosti šírku 18 až 22 metrov a rozmer šesť až sedem árov. "V Nitre je dobrých pozemkov málo a je po nich dopyt. Dobrý pozemok sa vždy lepšie predá ako starý rodinný dom povedzme v tvare kocky. V mnohých obciach ešte chýba k pozemku kanalizácia, čím na trhu jeho hodnota klesá," hovorí Richard Krčmárik z realitnej kancelárie Reality. Čermáň a Zobor považuje za najvyhľadávanejšie lokality.
Vlani sa pozemky v mestskej časti Zobor predávali za 2000 korún za meter štvorcový, teraz 3000 až 4500 korún (60 až 149 eur).
"Zobor je síce symbolom bývania v rodinných domoch, no kvalita bývania sa tam zhoršila, lebo je tam komplikovaný prístup, domy sú často postavené blízko seba, čím strácajú súkromie. V budúcnosti už nebude taký zaujímavý. Solventnejšie i stredné vrstvy môžu skôr lákať satelitné lokality pri Nitre," dodáva Krčmárik.
Odborníci v realitách tvrdia, že ceny starších bytov klesajú a developeri by si mali dať pozor na budovanie drahých bytov, ktorých môže byť prebytok.
Menej ako šafranu
V Trnave je problém kúpiť pozemok v centre a okolitých štvrtiach. "Trnava sa od Nitry odlišuje tým, že tam bolo pozemkov vždy málo. Centrum tvorí historické jadro, blízke okolie zastavali panelákmi," povedal Martin Melišík z realitnej kancelárie Tempo real.
S výstavbou rodinných domov počíta lokalita Pekné pole II. a Kamenný mlyn. Vlani tam stáli pozemky 2600 korún (86 eur) za meter štvorcový, dnes 3650 až 4000 korún (121 až 133 eur). Keďže je nedostatok pozemkov, ich cena stúpa.
"V časti Spiegelsal za stanicou, čo je na bývanie zaujímavá časť Trnavy, dal kupec za dva a pol árový pozemok so sieťami až tri milióny korún (99 600 eur). Stavebný boom pokračuje, aj keď nie je taký intenzívny, ako pred dvomi-tromi rokmi. Solventnejší ľudia kupujú staré domy, búrajú ich a na ich mieste stavajú. Za takýto dom zaplatili aj päť miliónov korún (166 000 eur). Trh s realitami je v Trnave nepredvídateľný," hovorí Melišík.
Všimol si trend, že niekto kúpi v Trnave osem až desať árový pozemok, na jednej polovici si postaví dom a druhú časť predá.
Rozsiahla výstavba rodinných domov sa rozbehla v dedinách v okolí ako Opoj, Vlčkovce, Brestovany, Biely Kostol, Šelpice či Špačince.