Vo väčších slovenských mestách je ich málo a o tie, ktoré majú vhodnú infraštruktúru je mimoriadny záujem. Ich ceny by preto významnejšie klesať nemali.
Ak chcete investovať do nehnuteľností, najistejšou voľbou je v súčasnosti zrejme pozemok. Ceny pozemkov sa totiž vyvíjajú stabilnejšie, ako napríklad ceny bytov. "Ak by aj z nejakého dôvodu došlo k určitým výkyvom na trhu, najmä so staršími bytmi, pozemky, hlavne vo veľkých mestách to výraznejšie nezasiahne," hovorí generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Lazík.
Potvrdzujú to aj septembrové štatistiky z Cenovej mapy Slovenska. Vývoj cien pozemkov dôsledne kopíruje záujem o túto komoditu v konkrétnom regióne, ktorý prichádzal alebo prichádza ruka v ruke s investíciami a rozvojom. Ak sa pozrieme na vývoj za posledné tri roky, Bratislava a Trnava štartovali s vysokými cenami už v roku 2006. Vlani ceny pozemkov vyskočili v Banskej Bystrici, Nitre a Žiline a tohto roku sa významne zvýšili v Košiciach, Prešove a Trenčíne, no opäť aj na niektorých miestach v Bratislave.
Mimo hlavného mesta pritom platí rovnaký scenár: rastú najmä ceny takzvaných dobrých pozemkov, teda pozemkov v mestách alebo v blízkych rekreačných oblastiach, pričom ceny pozemkov v priľahlých dedinkách s akceptovateľnou dostupnosťou blízkych miest si držia svoju hodnotu. Naďalej si preto udržiavajú pozíciu reálnych konkurentov bytovej výstavby v meste. "V Bratislave je to iné," porovnáva Lazík. Pozemky v lokalitách, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti, ktorá umožňuje znesiteľnú každodennú dochádzku za prácou do centra hlavného mesta, už podraželi do takej miery, že dávnejšie slogany typu Dom za cenu bytu už nie sú také aktuálne ako kedysi.
Čas je menším pánom
Trh s pozemkami je iný, ako s bytmi. "Podstatný rozdiel medzi pozemkom a bytom je, že pozemok si z pochopiteľných dôvodov nikto nekupuje za účelom okamžitého bývania," mieni výkonný riaditeľ bratislavskej firmy Fiducia reality Alexander Zavacký. Kým sa na miesto prisťahujete, najskôr tam musíte postaviť dom.
Pozemok si môžete kúpiť aj s čisto investičným zámerom, ak sa chcete vyhnúť napríklad starostiam s prenájmom, ako to býva v prípade bytu. V každom prípade záujemcu o kúpu pozemku sotva tlačí čas tak ako kupcov bytov. Iný je - alebo aspoň mal by byť - aj prístup makléra pri ponuke pozemku. Cieľom je, aby sa klient stojaci na pozemku, ktorý sem plánuje skôr či neskôr prísť bývať, vedel vžiť do pocitu domova.
Zisk z prvej investície
Pôvodné pozemky, na ktorých už boli pripravené inžinierske siete sa v hlavnom meste a blízkych obciach už dávnejšie vypredali (samozrejme, možno nájsť aj výnimky). Momentálne sa kupujú už len od developerov a investičných skupín.
Tí si svoju výhodu dobre uvedomujú. Preto sa hlavne v okolí Bratislavy rozvíja výstavba rodinných domov na novovzniknutých parcelách mimo zastavaného územia obcí. Tento proces je však náročný na čas a financie, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj na cene pozemku. Ak chce niekto investovať do kúpy pozemku a neuvažuje s okamžitou výstavbou rodinného domu, Zavacký považuje za rozumné kúpiť pozemok schválený v územnom pláne pre individuálnu bytovú výstavbu aj bez inžinierskych sietí. "Aj keď sa majiteľ neskôr bude musieť podieľať na financovaní sietí i prístupových komunikácií, výsledná suma za nadobudnutie pozemku je omnoho nižšia," hovorí. Ideálne je kúpiť pozemok v lokalite, ktorá už bola rozparcelovaná geometrickým plánom. Vydaním územného rozhodnutia a následne stavebného povolenia na výstavbu inžinierskych sietí sa pozemok zhodnotí. Stúpne jeho cena a majiteľovi pozemku sa vytvára zisk z takzvanej prvej investície.
Ak nebudete bývať, predáte? Áno!
Trh s pozemkami môžeme definovať ako trh so vzácnymi statkami existujúcimi v obmedzenom množstve. Dopyt po nich na výstavbu vlastného domu podľa senior manažéra poradenskej spoločnosti KPMG Ladislava Janyíka súvisí aj so zvyšujúcou sa životnou úrovňou obyvateľstva. A keďže o pozemky je stále veľký záujem, rast cien bude podľa odborníkov pokračovať. Najmä cien pozemkov, ktoré sa nachádzajú v lukratívnych lokalitách s výbornou dostupnosťou.
"Ku zdražovaniu pozemkov aj mimo Bratislavy môže dôjsť aj v súvislosti s predpokladanou výstavbou diaľnic a ďalšej infraštruktúry," hovorí Janyík z KPMG .