BERLÍN, BRATISLAVA. Angela Merkelová to mala dobre premyslené. Po budúcoročných voľbách si naplánovala spoločnú vládu konzervatívcov s liberálmi, čím by skoncovala so súčasnou nemastnouneslanou koalíciou so sociálnymi demokratmi. Jej plán však po víkendových voľbách v Bavorsku dostal vážne trhliny.
Kresťanskosociálna únia (CSU) prišla po polstoročí o dominanciu v alpskom spolkovom štáte. Získala iba 43, 4 percenta hlasov, čo je v miestnych podmienkach debakel. Najprv prišiel šok a včera aj prvá rezignácia.
Seehofer je svedomie
Odchod z predsedníckej stoličky ohlásil Erwin Huber. „Dávam tým mojej strane šancu na nový začiatok,“ povedal podľa Financial Times Deutschland.
Huberov kolega a spoluvinník za zlý výsledok, bavorský premiér Günter Beckstein sa na podobný krok nechystá. Naopak, jeho úrad ostro dementoval indície mníchovského večerníka Abendzeitung, že jeho dni sú tiež zrátané.
Na zjazde koncom októbra sa do čela strany postaví federálny minister poľnohospodárstva Horst Seehofer.
Kým väčšina nemeckých komentátorov po debakli CSU písala o tom, že Bavorsko sa konečne stalo normálnou časťou Nemecka, jej sesterská strana CDU zažívala šok. S oslabenými mníchovskými konzervatívcami len ťažko vyhrá celonemecké voľby.
Angela Merkelová dúfala, že voliči ocenia jej dôstojné vystupovanie v zahraničí, obstojný rast hospodárstva a o rok ju opäť zvolia za kancelárku.
Po zemetrasení v Bavorsku a kríze na finančných trhoch, ktoré môžu čoskoro otriasť aj Nemeckom, už nemá nič isté.
„S výhľadom na voľby sa musíme sústrediť na pracovné miesta, školstvo a integráciu prisťahovalcov,“ hovorila včera o novej stratégii.
Jej stranícky rival, premiér Dolného Saska Christan Wulff ju v tom istom čase kritizoval za to, že robí priveľa kompromisov vo vláde so sociálnymi demokratmi (SPD), čo malo vplyv aj na prehru CSU v Bavorsku.
Kríza socialistov
Z otrasov konzervatívcov majú radosť socialisti, ktorí sa ponáhľali s rečami o historickom debakli CSU. V skutočnosti by však mali mať sami hlavu v smútku, keďže v Bavorsku získali slabých 18,7 percenta. Bývalí voliči CSU skôr ako k ľavici prešli k liberálom a novovzniknutej strane Slobodní voliči. A to SPD len nedávno s pompou prinavrátila post šéfa strany Franzovi Münteferingovi a ohlásila, že do boja o kancelársku stoličku pošle populárneho šéfa diplomacie Fran-ka–Waltera Steinmeiera.
Analytici tvrdia, že výsledky bavorských volieb ukázali, že pokračovanie súčasnej veľkej koalície CDU – SPD je pravdepodobnejšie ako kedykoľvek predtým.
Historická prehra CSU vytvorí novú politickú kultúru v Bavorsku a pomôže nám na národnej úrovni.
Frank–Walter Steinmeier, kandidát SPD na kancelára