BRATISLAVA. Advokátska kancelária Kubík, Kovár a partneri opäť figuruje v prípade, v ktorom môže štát zaplatiť stovky miliónov súkromnej firme. Právnici boli naposledy úspešní v spore s ministerstvom vnútra, keď štát zaplatil pol miliardy súkromnej firme za Záchranný systém Slovakia.
Teraz by mala platiť spoločnosť Slovenská konsolidačná, ktorej úlohou je spravovanie štátnych pohľadávok a jej jediným akcionárom je štát. Za to, že Daňové riaditeľstvo podalo v roku 2001 žalobu o neplatnosť predaja majetku firme Hydree v konkurze na trenčiansku firmu Old Herold Ferm. Hydree tvrdí, že žaloba jej znemožnila majetok získaný z konkurzu výhodne predať a prišla o zisk tristo miliónov korún.
Konkurz v Trenčíne
Významným veriteľom Old Herold Fermu (viac ako miliarda korún), ktorý v roku 1999 skončil v konkurze, bolo Daňové riaditeľstvo. Konkurz od začiatku sprevádzali podozrenia. Majiteľ firmy Food invest napríklad pre agentúru SITA povedal, že za trenčiansku firmu ponúkali oveľa viac ako Hydree a napadol správcu konkurznej podstaty. Majiteľ Hydree sídli na Britských Panenských ostrovoch, v daňovom raji, ktorý nespolupracuje s daňovými orgánmi krajín OECD.
Aj Daňové riaditeľstvo malo podozrenie, že predaj majetku Old Heroldu Ferm z konkurzu za približne 50 miliónov korún nebol v súlade so zákonom a za adekvátnu cenu. V žalobe na Krajský súd v Bratislave preto žiadalo vyhlásiť predaj majetku za neplatný.
Výhra, prehra, dohoda
Krajský súd v decembri 2003 žalobu zamietol. Neexistoval podľa neho naliehavý právny záujem Daňového riaditeľstva. To sa odvolalo na Najvyšší súd a ten v septembri 2005 rozsudok krajského súdu zrušil a vrátil vec na ďalšie konanie.
Medzitým do hry vstúpila Slovenská konsolidačná. V roku 2004 prevzala pohľadávku Daňového riaditeľstva a formálne tak prevzala aj žalobu. A v roku 2006 sa dohodla s Hydree na urovnaní sporu. Slovenská konsolidačná stiahla žalobu za to, že jej Hydree vyplatila 113 miliónov korún. Podľa hovorcu konsolidačnej Antona Bodisa k dohode pristúpili po dôkladnom odbornom posúdení. „Z ekonomicko-právnej stránky vyplýva, že neskoršie finančné uspokojenie Slovenskej konsolidačnej by nebolo vyššie ani v prípade pokračovania v súdnom spore,“ povedal Bodis.
Uzavretím dohody by sa mohla celá záležitosť skončiť. Pár mesiacov po podpise, v decembri 2006, však prišla na krajský súd žaloba od Hydree na Slovenskú konsolidačnú o zaplatenie 280 miliónov korún.
Prekvapujúca žaloba
Hydree tvrdí, že predchádzajúcou žalobou ju konsolidačná, respektíve ešte pred ňou Daňové riaditeľstvo poškodili, pretože nemohla obratom predať majetok získaný v konkurze vážnemu záujemcovi. Ten mal podmienku, že majetok kúpi, ak sa žaloba vyrieši, ale do stanoveného dátumu sa tak nestalo. Suma 280 miliónov je tá, ktorú mohla Hydree na transakcii údajne zarobiť.
Sudkyňa krajského súdu Monika Valašíková dala na prekvapenie konsolidačnej za pravdu Hydree. Podľa hovorcu súdu Pavla Adamčiaka podaním žaloby došlo zo strany Daňového riaditeľstva „k zásahu do vlastníckeho práva navrhovateľa, dostal sa do právnej neistoty, keď jeho možnosť disponovať so svojím vlastníckym právom bola oslabená“. Podľa sudkyne žalobca „nepreukázal žiadny relevantný právny záujem na podaní takejto žaloby“. Rozhodnutie Valašíkovej je v rozpore s predchádzajúcim rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktoré konštatovalo, že zo strany Daňového riaditeľstva je „naliehavý právny záujem preukázaný“.
Konsolidačná považuje rozhodnutie krajského súdu za nezákonné. „Sme presvedčení, že konaním Daňového riaditeľstva k žiadnej škode nedošlo,“ povedal hovorca. Proti rozhodnutiu súdu sa odvolali na Najvyšší súd. Pojednávanie je vytýčené na zajtra.