BRATISLAVA. Keď dovŕšite dôchodkový vek a so zamestnávateľom máte uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, neznamená to, že spolu s podaním žiadosti o dôchodok musíte dať výpoveď. Starobný dôchodok vám Sociálna poisťovňa bude vyplácať aj vtedy, keď pracujete a zamestnávateľ podľa súčasnej legislatívy nemá právo s vami rozviazať pracovný pomer len preto, že ste dosiahli vek potrebný na priznanie penzie.
„Vzájomný pracovnoprávny vzťah sa riadi ustanoveniami pracovnej zmluvy a Zákonníkom práce. Pracovný pomer preto pokračuje normálne ďalej ako pred dosiahnutím dôchodkového veku,“ hovorí advokátka Tatiana Mazancová.
Priznanie penzie oznámte
To, že pracovná zmluva trvá, však neznamená, že by dôchodca nemal k zamestnávateľovi nijaké povinnosti týkajúce sa jeho odchodu do penzie.
Po tom, čo mu na mzdovom oddelení vystavia evidenčný list dôchodkového zabezpečenia potrebný k žiadosti o dôchodok, do učtárne sa penzista musí opäť vrátiť s kópiou rozhodnutia o priznaní dôchodku. Dátum priznania penzie je totiž rozhodujúci nielen pre zmeny v zdaňovaní pracujúcich penzistov, ale oproti obdobiu, keď penzistami neboli, nastávajú zmeny aj v odvodoch.
Vyššia daň
Čo sa týka odvodov na daň z príjmu, poberateľ starobného, predčasného starobného a výsluhového dôchodku nemá nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť „na daňovníka“, čo sa zvyčajne prejaví až pri zdaňovaní príjmov z roka nasledujúceho po priznaní dôchodku (rozhodujúci je vždy stav k 1. januáru). Mzda preto v ďalšom roku dôchodku môže byť nižšia.
Ak dôchodca zamestnávateľovi zmenu nenahlási, je jeho povinnosťou doplatiť vyššie dane štátu, či už prostredníctvom zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní dane, alebo musí podať sám ročné daňové priznanie.
Ak to ani potom neurobí, hrozia mu sankcie od daňového úradu a bude musieť podať opravné daňové priznanie.
Nižšie odvody
V prípade odvodov je zmena okamžitá a prejaví sa plusom na výplatnej páske.
„Za poistenca, ktorý je dôchodkovo poistený, po priznaní starobného alebo predčasného dôchodku zamestnávateľ neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná.
Tieto druhy poistenia neplatí ani poistenec, ale ani zamestnávateľ za svojho zamestnanca-dôchodcu.
Ako penzisti platia daň
Dôchodcovia nemajú nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť, no štát im môže preddavky vrátiť.
BRATISLAVA. Pri výpočte dane z príjmu dôchodcu nie je rozhodujúce, či ide o príjem na základe dohody, alebo na základe pracovného pomeru. Daň sa vyráta tak, že od príjmu sa odpočítajú odvody zamestnanca (k čomu dochádza len v prípade práce v pracovnom pomere) a vypočíta sa daň devätnásť percent.
Poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a výsluhového dôchodku nemá nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť „na daňovníka“, ak dôchodok poberá od 1. januára 2008 alebo ešte skôr. „Môže si však v ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť na manželku alebo si základ dane znížiť o prípadné zaplatené príspevky na životné poistenie, alebo účelové sporenie,“ radí expert na odvody a dane Jozef Mihál.
Dôchodca môže ušetriť na dani v prípade, ak jeho celkový zdaniteľný príjem za rok 2008 nepresiahne sumu 49 248 korún (1 635 eur). Ak v takomto prípade podá za rok 2008 daňové priznanie, vráti mu daňový úrad zaplatené preddavky na daň alebo zrážkovú daň. Môže tak ušetriť až 9 357 korún (311 eur) na dani.
(ht) ILUSTRAČNÉ FOTO – WWW.SXC.HU
Peniaze pri odchode do dôchodku
Dôchodok z poisťovne
BRATISLAVA. Rozhodnúť o dôchodku má Sociálna poisťovňa do šesťdesiatich dní od podania kompletnej žiadosti. V zložitejších prípadoch zákon pripúšťa predĺženie lehoty na 120 dní. Od vydania rozhodnutia dostane poberateľ dávky do desiatich dní, ak je to na účet v banke aj skôr. Doplatok za obdobie do priznania dôchodku sa posiela väčšinou jednorazovo (poštovou poukážkou alebo na účet) ešte pred prvým výplatným termínom dôchodku stanovenom v rozhodnutí.
Existuje však aj výnimka, kedy poberateľ dôchodku dostane vyplatenú penziu ešte pred rozhodnutím. „Tento postup sa využíva vtedy, ak treba zisťovať ešte nejaké skutočnosti súvisiace s dávkou,“ povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Lýdia Výborná. Napríklad ak sú splnené podmienky nároku na dôchodok, no nie je možné vypočítať jeho presnú sumu, pretože sa zisťujú ďalšie podrobnosti. Vtedy má Sociálna poisťovňa na rozhodnutie čas aj viac ako 120 dní.
(ht)
Kým odídete do penzie
BRATISLAVA. Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 percent, patrí zamestnancovi odchodné. Zákonník práce ho stanovuje najmenej na sumu priemerného mesačného zárobku končiaceho zamestnanca.
Požiadať o poskytnutie dôchodku však musí ešte pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
„Odchodné má zamestnávateľ vyplatiť po skončení pracovného pomeru bez toho, aby zamestnanec oň musel žiadať,“ hovorí advokátka Tatiana Mazancová.
„Pri vyplatení odchodného nie je rozhodujúce, ako dlho trval pracovný pomer,“ hovorí Jozef Mihál, ktorý prevádzkuje internetový poradenský portál.
Nárok na odchodné sa dá uplatniť aj s odstupom, najviac však v lehote troch rokov. Potom sa premlčí a nedá sa vymôcť ani súdnou cestou.(ht)
Ak vás prepustili
BRATISLAVA. Hoci vek nie je dôvodom pre výpoveď zo zamestnania, nepísaným pravidlom býva, že ak má zamestnávateľ problémy a prepúšťa, začína sa od penzistov. Dôvodom výpovede vtedy sú organizačné dôvody, ktoré sa spájajú s rušením pracovnej pozície.
No zamestnávateľ je v takomto prípade povinný vyplatiť odchádzajúcim zamestnancom odstupné, hoci sú v dôchodkovom veku. Jeho výška nesmie byť nižšia ako dvojnásobok priemerného mesačného zárobku. Ak zamestnanec je v pracovnom pomere päť rokov a viac, odstupné sa vypláca vo výške trojnásobku.
Pri vyplatení odstupného sa v súčasnosti nerozlišuje, či sa končí pracovný pomer z organizačných dôvodov dohodou so zamestnávateľom, alebo výpoveďou. Zároveň sa vzájomne nevylučujú nároky na odstupné a odchodné.
Na odstupné má nárok napríklad aj zamestnanec, ktorý vzhľadom na svoje zdravie dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.
(ht)