BRATISLAVA. Svetový rekord nie sú len čísla. Skrývajú sa za nimi výkony často na hranici predstavivosti.
Kubánsky výškar Javier Sotomayor by sa pri rekordnom skoku 245 cm o centimeter prehupol nad futbalovú bránu.
Žrdkársky fenomén z Ukrajiny Sergej Bubka pri svojom halovom rekorde 615 cm mohol, obrazne, podať kyticu cez otvorené okno na druhom poschodí typizovaného paneláku (nižší rám je približne od 600 cm výšky).
Jamajčan Usain Bolt pri svojich nedávnych pekinských šprintérskych rekordoch (100 m - 9,69 s, 200 m - 19,30 s) dosahoval priemernú rýchlosť nad 37 km/h, na niektorých úsekoch dokonca štyridsiatku.
Kilometer za 2:56 min
Etiópsky maratónec Haile Gebreselassie by dobehol z Bratislavy takmer až do Trnavy za dve hodiny a pár minút. Ak si rozmeníme jeho nedeľný svetový rekord 2:03,59 h na drobné, lepšie si uvedomíme hodnotu času. Afričan bežal každý kilometer zo 42-kilometrovej trate (maratón meria 42,195 km) v priemere za 2:56,0 min a tisícpäťstovku za 4:24,0 min. Štyri desaťkilometrové úseky za 29:23,0 min. Poslednú zvládol v Berlíne večne usmiaty Gebreselassie pod 29 minút.
Priemerný desaťkilometrový úsek je na úrovni prvého Zátopkovho svetového rekordu na túto trať z roku 1949. Iba piati slovenskí vytrvalci v histórii bežali pod 29 minút.
Haile Gebreselassie zabehol oba svoje svetové maratónske rekordy v Berlíne. Vlani, hoci zabehol najlepší čas histórie 2:04,26 h, sa ospravedlňoval. „Sľúbil som čas 2:03 hodiny. Čo s tým narobím?“ položil slávny bežec otázku, ktorú milión Berlínčanov popri trati prirodzene zobralo s pochopením.
Otec troch dcér (Aden, Miharet a Meseret) a syna (Nathan) pred rokom rýchlo telefonoval kenskému kamarátovi Paulovi Tergatovi, ktorému práve svetový rekord zobral. Ospravedlňoval sa mu. Haile tradičnú ostrú rivalitu Etiópia verzus Keňa ignoruje.
Najvšestrannejší vytrvalec
Na ostravskej Zlatej tretre 2007, kde sa chystal, a aj prekonal rekord v hodinovke, sa ho pýtali: Čo urobíte, ak najlepší výkon nezdoláte? „Nič, zasmejem sa ako teraz,“ dobrácky sa naširoko rozosmial, ako to vie iba on, celou tvárou. Gebreselassie vyhral majstrovstvá sveta štyrikrát vonku (1993 - 1999), vždy na 10 000 m. Aj z haly je štvornásobný šampión. V tratiach od 1500 metrov po 3000 m. Dva razy vyhral olympiádu na 10 000 m (1996, 2000).
Na svete niet všestrannejšieho vytrvalca. V kariére bežal 26-krát rýchlejšie, ako bol dovtedajší najlepší výkon histórie. Od troch kilometrov až po maratón. Na otvorenom štadióne, v hale i na ceste.
Nikdy sa nehnal za zlatom za každú cenu. V Pekingu sa rozhodol pre desať kilometrov, hoci vedel, že už asi nevyhrá. Skončil piaty a usmial sa od ucha k uchu. Maratón vynechal. Obával sa, že v možnom smogu si uškodí. Je alergik.
Etiópsky bežec tvrdí, že v maratóne sa dá všeličo vyrátať, ale realita môže byť úplne iná.
„Vedel som, že môžem stlačiť rekord pod 2:04, ale maratónec nikdy nemôže s istotou vyhlásiť, že zabehne taký alebo onaký výkon. Stačí jedna kríza, jeden kŕč. Ak chcete zabehnúť svetový rekord, všetko musí do seba zapadnúť,“ povedal.
Etiópčan málokedy predpovedá. Včera tak urobil. Ešte v Berlíne hovoril, že svoju hornú hranicu možností odhaduje, vzhľadom na vek a pri ideálnych podmienkach, na 2:02,59 h. Pokorenie dvojhodinovej hranice najbližších dvadsať rokov nepredpokladá.
Vedel som, že môžem stlačiť rekord pod 2:04, ale maratónec nikdy nemôže
s istotou vyhlásiť, že zabehne taký alebo onaký výkon.
Haile Gebreselassie, svetový rekordér v maratóne