Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby radikálne zmenili rakúsku politickú scénu. Ukončili éru dvoch veľkých ľudových strán. Sociálni demokrati (SPÖ) a ľudovci (ÖVP), ktorí mali v povojnovom období takmer 50-percentnú podporu, klesli pod 30 percent.
Voličov ľudovcov je momentálne menej než Rakúšanov, ktorí volili pravicových populistov - Slobodných (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho a Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) Jörga Haidera.
Z protestu volili pravicu
Úpadok veľkých strán však trvá už roky, včera ich voliči potrestali za 18-mesačné vládnutie. Podľa povolebných analýz inštitútu SORA pre ORF 246-tisíc voličov sociálnych demokratov a 235-tisíc voličov ľudovcov volilo radšej pravicové strany.
A veľký počet voličov ostal radšej doma, než aby dali svoj hlas veľkým stranám. V prípade SPÖ to bolo 191-tisíc bývalých voličov, v prípade ÖVP až 213-tisíc niekdajších stúpencov.
Väčšina Rakúšanov volila z protestu proti vládnym stranám. Pravicové strany by podľa nich mohli do vlády priniesť „čerstvý vietor“.
Vo veľkej miere rozhodovali aj sympatie k lídrom strán - bodoval hlavne sociálny demokrat Werner Faymann, populisti Strache a Haider. Najmenej oslovil šéf ľudovcov Wilhelm Molterer.
Podľa analýz bolo pre voličov najdôležitejšou témou volieb vzdelanie, čo je prekvapujúce zistenie, keďže k tomu sa kandidáti takmer nevyjadrovali. Ďalšou témou bolo zdražovanie. Podľa voličov nezavážili problémy ako cudzici či kritika Európskej únie.
Čo presne predčasné voľby Rakúsku prinesú, ukáže až zostavenie budúcej vlády. Víťaz volieb Werner Faymann po voľbách opakoval, že chce obnoviť veľkú koalíciu s ľudovcami.
Nová koalícia
Niekoľkokrát však zopakoval, že chce novú veľkú koalíciu, ktorá sa nebude hádať, ale pracovať. Veľa bude preto závisieť od ľudovcov. Ak by Wilhelm Molterer odstúpil z postu šéfa ľudovcov, ako to pred voľbami naznačoval v prípade neúspechu strany, šance na obnovenie veľkej koalície by sa zvýšili.
Faymann zatiaľ neplánuje povolať do kabinetu populistov - ani Stracheho stranu, ani haiderovcov, hoci väčšinu by mala aj takáto zostava.
Neúnavný Faymann
Môže sa stať mediálnym kancelárom podľa vzoru nemeckého Gerharda Schrödera. Má za sebou Kronen Zeitung i denník Österreich. Tie mu robili masívnu kampaň.
VIEDEŇ. Hovorí o sebe ako o novej tvári strany, hoci poslancom vo Viedni sa stal už ako 25-ročný a posledné dva roky bol spolkovým ministrom dopravy. Aj tak médiá tvrdia, že Werner Faymann je iný ako jeho predchodca Alfred Gusenbauer.
Už teraz je 48-ročný Faymann najmladším šéfom sociálnych demokratov. A je na najlepšej ceste stať sa kancelárom.
Prví si ho začali pochvaľovať jeho spolustraníci. Vraj sa pozdraví, kam príde a s každým prehodí slovo. V rekordne krátkom čase dokázal zmobilizovať aj zdeprimovaných voličov. Stranu preberal, keď mala 20 percent a dokázal z nej opäť urobiť najsilnejšiu stranu v krajine s takmer 30 percentami.
Mnohí vravia, že aj preto, lebo je workoholik. Pracuje 18 hodín denne. To je aj prvé, čo voličom sľúbil, keď zvíťazí. „V pondelok budem o siedmej ráno v úrade a začnem pracovať, aby som dodržal, čo som pred voľbami sľúbil,“ povedal v deň volieb pre denník Österreich.
Prešedivený politik o sebe tvrdí, že miluje šport, Benátky, talianske jedlá a svoju päťročnú dcéru Floru. Keď sa Gusenbauer rozhodol ponechať si funkciu kancelára, a vzdať sa postu šéfa strany, bol to Faymann (na snímke Reuters), kto po ňom prebral stranícke opraty.
Faymannov nápad zverejniť v bulvárnom denníku Kronen Zeitung otvorený list a oznámiť zmenu proeurópskej politiky viedol k predčasným voľbám a Gusenbauerovmu pádu.
(mim)
Bachmayer: Slobodných volili hlavne mladí
Diskotyp Strache oslovil 16-ročných prvovoličov. Pomohli mu aj Kronen Zeitung, hovorí v rozhovore pre SME šéf rakúskeho inštitútu pre výskum verejnej mienky OGM Wolfgang Bachmayer.
Predpovedali ste prekvapujúce výsledky.
„Pred voľbami som povedal, že Stracheho (FPÖ) a Haiderov zväz (BZÖ) sa značne posilnia a spolu dosiahnu 30 percent.“
Prečo mali taký obrovský úspech?
„Frustráciu z veľkej koalície sociálnych demokratov a ľudovcov využili najlepšie práve tieto strany a úspešne na tom postavili kampaň. Obe strany boli síce tvrdé a útočili, ale zmenili štýl, boli viac štátnické a pripravené spolupracovať. Témy ako prisťahovalectvo, cudzinci, islam boli v úzadí. Hovorili hlavne o sociálnych otázkach, bezpečnosti a pracovných príležitostiach.“
Po voľbách v roku 2006 to vyzeralo, že sa pravicové strany rozložili a nebudú už hrať v politike významnú úlohu. Ako sa za dva roky zmenilo Rakúsko?
„Politicky sa toho zmenilo málo, ale stále dôležité sociálne otázky ešte získali na dôležitosti po zdražovaní a ťažila z toho aj kampaň.“
Ako bude podľa vás vyzerať budúca vláda?
„S veľkou pravdepodobnosťou to bude obnovená veľká koalícia, ale závisí to od rokovaní sociálnych demokratov s ľudovcami. SPÖ má iba jednu možnosť - ľudovcov, keďže jej líder Werner Faymann vylúčil koalíciu s pravicovými stranami. Naopak ľudovci majú viac možností - trojkoalíciu s pravicovými stranami alebo trojkoalíciu s haiderovcami a Zelenými.“
Koho volili 16-roční prvovoliči?
„Mladí do 30 rokov volili hlavne Slobodných, u 16- až 18-ročných prvovoličov to bolo ešte jednoznačnejšie. Protest je blízky práve životnému štýlu mladých, protestujú proti rodičom, proti škole a so Strachem sa vedia identifikovať, pretože je mladý, dynamický, skrátka diskotyp.“
Voľby vyhral Faymann, ktorý chce, aby Rakúšania rozhodovali o každej eurozmluve v referende a pravicoví populisti sú prakticky druhou najsilnejšou silou v krajine. Aký je to signál pre úniu?
„Nie veľmi dobrý. Jednoznačne proeurópska politika je minulosťou. Nová nebude síce antieurópska, ale veľmi flexibilná a kritickejšia.“
Zvíťazil Faymann aj vďaka masívnej kampani najčítanejšiho bulváru Kronen Zeitung?
„Aj, ale nielen vďaka nemu. Aj Slobodní z Kronen Zeitung veľa profitovali.“
Miriam Zsilleová, Viedeň
![]() |