Platba na drevo sa pri byte oplatí

Developerom sa skončili zlaté časy. Byty z projektov sa pre nárast konkurencie predávajú pomalšie, bankys postupujúcou globálnou finančnou krízou podstatne pritvrdili podmienky na požičiavanie peňazí.

Podmienky pre developerov sa sprísnili, závisí to však od konkrétneho projektu. Na trhu sa už začali objavovať projekty, kde ponuka bytov prevyšuje dopyt.Podmienky pre developerov sa sprísnili, závisí to však od konkrétneho projektu. Na trhu sa už začali objavovať projekty, kde ponuka bytov prevyšuje dopyt. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Aby spoločnosť, ktorá chce stavať, získala peniaze na pôžičku, potrebuje viac vlastných zdrojov ako kedysi. Pre kupujúcich to znamená vyššiu istotu.

Na takomto vývoji zarobia tí, ktorí budú schopní zaplatiť za byt plnú cenu z vlastných. „Budú, a už aj sú zvýhodnení kupujúci, ktorí sú ochotní platiť sto percent ceny naraz, lebo developerovi šetria náklady na financovanie,“ hovorí Filip Žoldák z realitnej kancelárie Lexxus. Výška zliav pre takýchto kupujúcich môže byť od tri do šesť percent. To je zhruba suma, ktorú developer vynakladá na zabezpečenie financovania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K predražovaniu cien bytov však nová situácia podľa Žoldáka nepovedie. Dôvodom je rastúca konkurencia na trhu. Developeri sa so zmenenými podmienkami budú musieť vyrovnať sami na úkor vlastných ziskov.

Takmer tretina za vlastné

Banky sa v súčasnosti začali na developerské projekty pozerať konzervatívnejšie a priraďujú im vyššiu rizikovú váhu. Tento fakt má „filtračný“ efekt - peniaze získajú tie projekty, ktoré banky vyhodnotia ako atraktívne.

„Najviac sa sprísnili požiadavky na výšku vlastných zdrojov developera vložených do projektu, pretože ich výška priamo znižuje riziko banky,“ povedal riaditeľ odboru projektového financovania VÚB Pavol Hajdu.

Pokiaľ pred dvomi rokmi boli financované projekty aj s desaťpercentnou účasťou vlastných zdrojov, dnes banky požadujú, aby mal developer dvadsať až tridsať percent.

SkryťVypnúť reklamu

Celkové náklady na projekty sa pritom pohybujú od stoviek miliónov až po niekoľko miliárd korún. Sprísnenie požiadaviek môže developerov stáť ďalšie stovky miliónov korún, ktoré budú musieť mať oproti minulosti na účte.

Ak ich nemajú, musia si ich požičať inde, alebo nájsť vhodného spolufinancujúceho investora. V opačnom prípade musia svoje plány skončiť.

Zmluvy ako záruka

Zvýšila sa aj požiadavka na zazmluvnenie predaja alebo prenájmu plánovanej nehnuteľnosti.

Znamená to, že aby developer získal financie z banky, musí mať pred podpisom úverovej zmluvy uzatvorených viac zmlúv o budúcich zmluvách, v ktorých sa klienti zaviažu kúpiť byty. Banka navyše do financovania projektu vstupuje až po preukázaní platnosti všetkých povolení na výstavbu.

SkryťVypnúť reklamu

Zlou správou pre developerov je aj to, že úvery sú vo všeobecnosti na európskom trhu drahšie.

Banky sa nezdráhajú ísť do perspektívnych projektov. „Sprísnenie je individuálne, podľa kvality projektu, nie plošne,“ tvrdí vedúci oddelenia financovania nehnuteľností Slovenskej sporiteľne Vladimír Krno. No keďže ponuka na realitnom trhu narastá, každý developer už nemá taký výhľad na úspech, ako by sa bankám pozdávalo.

„Už aj na Slovensku existujú typy projektov, kde sa dá hovoriť, že ponuka je väčšia ako dopyt. A tam by sme financovanie neposkytli,“ povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel.

Slovany hľadajú partnera

BRATISLAVA. O účasti ďalšieho partnera na projekte v súčasnosti rokuje napríklad aj developer projektu Slovany Futuris Properties.

SkryťVypnúť reklamu

Predaj bytov majú začať až na budúci rok po začatí výstavby, no firme momentálne mešká stavebné povolenie. Niekoľkomesačný sklz spoločnosť odôvodňuje predĺžením prípravy projektu, výberovými konaniami na zhotoviteľov a veľkým poč­tom zúčastnených subjektov v stavebnom konaní.

Časť stavebných prác už má právoplatné stavebné povolenie, stavebné konanie na celú stavbu má byť teraz na jeseň.

Spoločnosť odmieta, že by bola v problémoch. Dôvodom toho, že si hľadajú ďalšieho partnera, nie sú len menej priaznivé podmienky úverovania, ale aj potreba kumulácie ďalších peňazí na projekt Slovany II na pozemku susediacom s prvou plánovanou stavbou. V hre sú aj ďalšie projekty v novom centre Bratislavy.

(ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu