DETVA . Hnutie za demokratické Slovensko presadzuje vytvorenie štátnej Dôchodcovskej správcovskej spoločnosti a otvorenie druhého dôchodkového piliera natrvalo. Predseda hnutia Vladimír Mečiar dal svojím expertom pripraviť do konca roka návrh zákona na vznik DSS so stopercentnou účasťou štátu. Podľa Mečiara by štát garantoval vložené peniaze svojimi aktívami. Znamená to, že dôchodcovia by mali minimálny dôchodok garantovaný štátom.
„Je to prvok dosť neobvyklý a zložitý, ale návrh zákona pripravený bude. Predpokladám, že u koaličných partnerov môže mať podporu,“ vyhlásil predseda HZDS.
Expert hnutia na sociálnu oblasť Jozef Halecký uvažuje
o tom, že konkurenčnú štátnu DSS by mohlo založiť ministerstvo financií, alebo ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Štát by podľa plánu HZDS vložil do spoločnosti peniaze prostredníctvom štátnych aktív, ktoré majú, ako tvrdí Halecký, vysokú a stabilnú výnosnosť.
Expert hnutia nevie presne, koľko peňazí by potrebovala štátna DSS na rozbeh, ale hovorí o niekoľkých desiatkach až stovkách miliárd. Príležitosť znovu nastoliť požiadavku vzniku štátnej DSS vidí práve
v súvislosti s pripravovaným otvorením druhého piliera. Proces jej zriadenia odhaduje minimálne na pol roka.
Rozhodovala by konkurencia
„Princíp je v tom, aby bola konkurencia, napríklad medzi správnymi poplatkami u súkromných a štátnej DSS. Bola by konkurencia aj vo výnosnosti a sporiteľom by to prospelo. Výnosy by boli vyššie a mali by možnosť alternatívy. Nejaký tvrdý nesúhlas partnerov necítim, skôr sa mi zdá, že bola snaha mať od týchto vecí pokoj. Uzatvoriť systém a venovať sa iným otázkam,“ tvrdí expert HZDS.
Halecký pripúšťa právne riziká vzniku štátnej správcovskej spoločnosti, ale aj možnosť, že by sa súkromné DSS cítili diskriminované.
„Mali by byť vytvorené také mechanizmy, aby podmienky boli rovnaké, aby nebola zvýhodňovaná štátna DSS. Problém môže byť aj s nákupom štátnych aktív. Štát by mohol mať tendenciu skôr podporovať svoju DSS a súkromné by sa mohli cítiť diskriminované,“ konštatoval.
Halecký tvrdí, že o tom, či budú ľudia v štátnej alebo v súkromných DSS, by mala rozhodnúť konkurencia.
Štát by mal umožniť, aby sa ľudia sami rozhodli, kde sa cítia lepšie, kde je lepší výnos a nižšie poplatky.
Podmienkou by však malo byť otvorenie druhého piliera natrvalo. Diskusiu na túto tému už pripustil aj premiér Róbert Fico.
Trvalo otvorený systém je riziko
„Keby bol systém trvalo otvorený, ako to presadzujem ja, ľudia by mohli prestúpiť v hociktorom momente. Otvorenie systému len na pol roka je kampaňovité a neprinesie efekt. Ľudia nebudú vedieť zvážiť za pol roka situáciu. Trvalo otvorený systém by bol lepší aj pre súkromné DSS. Ak ľudia v prvom pilieri zistia, že môžu mať vyšší dôchodok v druhom pilieri, čo sa predpokladá, prečo by tam nemohli ísť,“ konštatoval sociálny expert HZDS.
Zároveň pripustil, že otvorenie systému natrvalo by mohlo byť pre štát rizikové pre možnosti masívneho prechodu ľudí do druhého piliera.
„Mohlo by sa stať, že štát bude mať v prvom pilieri ešte menej ako polovicu ľudí.
V priebehu dvoch troch rokov môže prejsť do druhého piliera 300–tisíc až pol milióna ľudí, tým štát oslabí svoju pozíciu a je to riziko. Mali by byť rovnaké podmienky pre prvý aj pre druhý pilier. Môžu vystúpiť. Nech porovnávajú,“ dodal Halecký.
Druhý pilier plánuje vláda otvoriť na šesť mesiacov, teda do konca mája budúceho roka. Ministerstvo práce a sociálnych vecí predpokladá, že
z druhého piliera vystúpi 30– až 150–tisíc ľudí a približne 20–tisíc do neho vstúpi.