V januári zahodíme koruny a začneme používať eurá. Okrem obáv zo zdražovania rezonuje Slovenskom aj diskusia o „euromešcoch“. Bude tých mincí naozaj toľko, že zahodíme peňaženky a nakúpime mešce?
Urobil som malý „spotrebiteľský test“, aj keď v inej mene. Po obdobie siedmich dní som každý deň dvakrát (na obed a večer) spočítal, koľko mincí akej hodnoty sa nachádza v mojej peňaženke.
Momentálne sa nachádzam v Anglicku, takže „test“ prebiehal v librách. Tie sa však veľmi neodlišujú od eur. Britské pence sú väčšinou trochu väčšie ako eurocenty, sú však tenšie. Naopak, jedno a dvojlibrovky sú o vlások menšie ako jedno a dvojeurovky, sú však hrubšie. Celkovo sa ich objem teda vyrovnáva. Čo sa týka cien, tie budú takisto zhruba rovnaké. Nie hodnotou v prepočte, ale v jednotkovom vyjadrení jednotlivých mien.
Suma sumárum sa v mojej peňaženke priemerne po zaokrúhlení nachádzali tieto mince: päťkrát jedna libra, jedenkrát päťdesiat pencí, trikrát dvadsať pencí, jedenkrát desať pencí, trikrát päť pencí, dvakrát dve pence, dvakrát jedna penca. Celkovo 17 mincí. Občas sa objavila aj dvojlibrovka, ale celkový priemer bol 0,2, preto som ju nezapočítal.
Peňaženka mešec nepripomína. Samozrejme, že tento test sa nehodí na každého. Niekto používa hotovosť menej a iný viac.
Aby ste si vedeli urobiť predstavu, tak poviem, že nákupy v potravinách a obchodoch platím vždy kartou. Hotovosť používam len na platenie za obed v podnikovej jedálni, za cestovné lístky na autobus či vlak a výnimočne na nejaký drobný nákup vo večierke. Zároveň musím podotknúť, že sa pravidelne zbavujem najmenších medených mincí, ktoré nahádžem ráno do automatu na kávu.
Čiže, ak patríte k „lajdákom“, ktorým sa nechce hľadať v peňaženke drobné mince a vždy platia väčšími, budete mať tých drobných o poznanie viac, čo napokon platí pre každú menu.
Či bude vaša peňaženka vážiť desať deka alebo pol kila, záleží len na vás. Na podnikaní s mešcami však ani po prechode na euro milióny určite nezarobíte.
krajnak.blog.sme.sk
Autor: Pavol Krajňák