VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúskym študentom (aj tým slovenským) zrušili poplatky za vysokoškolské štúdium, dôchodcom zvýšili penziu, rodičom odklepli 13. plat a vyšší príspevok odsúhlasili aj rodinám, ktoré potrebujú opatrovateľov pre svojich starých a dlhodobo chorých príbuzných. Za devätnásť hodín schválili poslanci veci, na ktorých sa osemnásť mesiacov nevedela dohodnúť veľká koalícia.
Nadšení študenti
Zvlášť zrušenie poplatkov za vysokoškolské štúdium po ôsmich rokoch od ich zavedenia vyvolalo priamo v parlamente ovácie študentov, ktorí zasadnutie sledovali z tribúny pre návštevníkov.
Každá z politických strán si niečo stihla presadiť, aby sa mohla na záver predvolebnej kampane voličom pochváliť, že vie aj konať, nielen rečniť. Dokonca aj rozhádaní koaliční partneri - sociálni demokrati a ľudovci zahlasovali za niektoré veci spolu.
Úspešný Faymann
Najúspešnejší zrejme boli sociálni demokrati (SPÖ). Ich nový šéf Werner Faymann presadil štyri požiadavky zo svojho päťbodového predvolebného programu proti zvyšovaniu cien. Neprešla však jeho zásadná požiadavka na zníženie dane z pridanej hodnoty na potraviny z desiatich na päť percent. Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) volebného lídra Jörga Haidera ju nepodporila, pretože má voči nej výhrady Európska únia.
Rekordne dlhé zasadnutie, ktoré sa skončilo vo štvrtok ráno o štvrť na päť, nepotvrdilo spoluprácu trojkoalície sociálnych demokratov, slobodných (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho a Haiderovho zväzu. Prvé dve zo strán však väčšinou hlasovali spoločne, čo by mohol byť signál o možnej povolebnej spolupráci.
Na rakúske pomery to bolo veľmi nezvyčajné zasadnutie. Obvykle už poslanci tesne pred voľbami nijaké zásadné veci neprijímajú a nechávajú to na svojich nástupcov. Voliči sú však nespokojní a prieskumy verejnej mienky veľmi tesné. Aj preto sa poslanci rozhodli voličom prilepšiť v čase, keď stúpajú ceny za potraviny a benzín.
Zdražovanie je najdiskutovanejšou témou predvolebnej kampane a najviac z nej ťažia sociálni demokrati, ktorí si v prieskumoch udržujú tesný náskok pred ľudovcami. Volilo by ich 28 percent voličov, kým 26 percent by dalo hlas ľudovcom.