BRATISLAVA. Koncom júla na Slovensku pracovalo 15,5 tisíc cudzincov a ďalších niekoľko tisíc sa sem chystá. Slováci proti tomu neprotestujú, kým im neberú prácu.
Z prieskumu európskych hodnôt, ktorý si dali urobiť sociológovia zo Slovenskej akadémie vied, vyplýva, že v prípade nedostatku pracovných príležitostí by až takmer 80 percent populácie chcelo, aby zamestnávatelia uprednostňovali slovenských občanov.
Aj keď nedostatok voľných pracovných miest je už v mnohých regiónoch Slovenska minulosťou, obavy z obratu skutočnosti pretrvávajú.
Takmer polovica obyvateľov si myslí, že vláda by mala prísne obmedziť počet ľudí z menej rozvinutých krajín, ktorí k nám prichádzajú za prácou.
Bohumil Búzik zo Sociologického ústavu SAV má isté pochybnosti o pohnútkach respondentov.
Tvrdí, že najčastejšie takto odpovedali obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja, takže v tom pravdepodobne nebude obava o pracovné miesta. „Ide o kraje s najnižšou nezamestnanosťou.“
Kým je dosť práce
V súčasnosti je všeobecne vysoký dopyt po pracovnej sile. Chýbajúcich domácich pracovníkov musia nahrádzať cudzinci.
Asi 41 percent populácie považuje za rozumné, aby sme ich sem púšťali dovtedy, kým je tu dosť pracovných príležitostí.
Rumun Milan Hajduk, ktorý na Slovensku žije 12 rokov, tvrdí, že sa mu za ten čas nestalo, že by ho ako cudzinca nechceli zamestnať. „Práve naopak, mám pocit, že zamestnávatelia cudzincov vítajú,“ povedal.
Vyštudovaný ekonóm pracuje ako analytik. Hovorí, že všetci cudzinci na Slovensku, s ktorými sa pozná, si tu mohli nájsť prácu vo svojom odbore a „kolegovia nás všetkých prijali medzi seba bez akýchkoľvek ťažkostí“.
Aj keď nezamestnanosť na Slovensku má potenciál klesať, Európska komisia varuje, že dlhoročný pokles v krajinách únie sa chýli ku koncu. Keď k tomu dôjde, cudzinci si to odnesú ako prví.
Španieli už obmedzujú
Španielsko, ktoré je v kríze, už ohlásilo, že prestane vydávať pracovné víza. „Nie je rozumné, aby sme s 2,5 milióna nezamestnanými pokračovali v nábore pracujúcich zo zahraničia,“ povedal podľa TASR minister práce Celestino Corbacho.
Cudzinci tam môžu tvoriť desať percent pracovnej sily. Na Slovensku to je len pol percenta.
Cudzinci na Slovensku
V roku 1999 bolo za to, aby firmy uprednostňovali domácich ľudí, 88 percent obyvateľstva. V tom čase sme mali omnoho vyššiu nezamestnanosť.
Úrady práce hlásia, že o prácu na Slovensku majú záujem stovky Čechov, Poliakov, Maďarov a Vietnamcov, najmä v strojárstve a stavebníctve.