BRATISLAVA. Pred týždňom bol na zápise do piateho ročníka, ale vedenie fakulty ho so spolužiakmi odmietlo zapísať. „Povedali nám, že tí, ktorí nezaplatili školné za minulý rok, na príkaz rektora nesmú byť zapísaní,“ hovorí študent Juraj Slávik z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (FTVŠ UK).
Niektorí študenti na hrozbu, že ostanú nezapísaní, reagujú aktívnou obranou. Niektorí nezaplatia, iní sa rozhodli už zaplatené školné spätne od škôl vymáhať.
Žalobou na alma mater
Študentov v spore zastupuje spoločnosť Brent Consulting. Cez nový portál skolne.sk sa zapojilo aj niekoľko desiatok študentov UK.
„Budúci týždeň plánujeme podať prvú žalobu práve na Univerzitu Komenského. Podľa našej právnej analýzy vysoké školy nedodržali zákonný postup. Takéto školné je bezdôvodným obohatením,“ uviedla vo svojom stanovisku spoločnosť.
Prorektorka Univerzity Komenského Anna Predmerská tvrdí, že študenti nezaplatením porušujú vnútorné predpisy univerzity a hrozí im disciplinárne konanie. „Povinnosťou študentov je zaplatiť školné za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia. Ak ju nesplnia, na disciplinárnom konaní budú vylúčení zo štúdia. Sme presvedčení, že školné vyberáme v súlade so zákonom,“ povedala.
Právnik Radoslav Procházka hovorí, že študenti majú dve možnosti, aby mohli pokračovať v štúdiu. Zaplatiť školné a následne namietať spôsob vyberania na súde, alebo nezaplatiť a žiadať súd, aby vo veci vydal predbežné opatrenie. „Ten vysokej škole uloží, aby študenta napriek neuhradeniu školného zapísala,“ povedal Procházka.
Ak vysoká škola vylúči študenta a súd neskôr rozhodne, že školné platiť nemal, škola ho bude musieť zapísať a zrejme aj nahradiť vzniknutú škodu.
Za práva študentov sa postavila aj iniciatíva Férové školné, ktorá minulý rok usporiadala študentský protest proti spôsobu vyberania školného. Aj ona rieši problémy študentov právnou cestou.
Niektoré vysoké školy podľa iniciatívy držia v šachu aj úspešných absolventov. Tým, ktorí školné doteraz nezaplatili, odmietajú vydať diplomy.
Školy porušili zákon
„Študenti, ktorí nezaplatili, sú presvedčení, že na nich sa povinnosť platiť nevzťahuje. Poukázali sme na nedodržanie zákona pri vyberaní školného na viacerých školách a vyzvali ministerstvo školstva, aby školy skontrolovalo,“ povedala Zuzana Luptáková z iniciatívy.
Ministerstvo školstva požiadavke vyhovelo a doteraz skontrolovalo šesť vysokých škôl, na ďalších troch prebiehajú kontroly. Školy v určitom rozsahu pri vyberaní školného porušovali zákon o vysokých školách. Hovorkyňa ministerstva Dana Španková povedala, že študenti, ktorí sú presvedčení, že nemajú platiť a škola trvá na zaplatení, sa môžu písomne obrátiť priamo na ministerstvo.
Prodekanka FTVŠ Iveta Cíhová vysvetlila, že fakulty UK len plnia nariadenie rektorátu. Aj ona pripomína, že ak študent odmietne zaplatiť, môže byť vylúčený zo štúdia. „Len na našej fakulte nezaplatilo školné do dvadsať študentov,“ povedala.
Univerzita v minulom akademickom roku zaslala vyše 1200 výziev na úhradu školného. Podobný problém riešia aj ostatné vysoké školy.
Ak študenti za prekročenie dĺžky štúdia nezaplatia školné, budú vylúčení zo štúdia.
Anna Predmerská, prorektorka UK