BRATISLAVA. S hypotekárnou krízou, ktorá v súčasnosti vyčíňa najmä na amerických trhoch, sa zrejme spájajú aj finančné podvody. Podľa informácií CNN totiž americká tajná služba FBI v súčasnosti prešetruje šéfov Lehman Brothes, AIG ale aj Fannie Mae či Freddie Mac.
Šéfovia týchto finančných inštitúcií zrejme nie sú pod drobnohľadom vyšetrovateľov z FBI jediní.
„Počet prípadov sa postupom času mení, nebudeme komentovať, ktoré spoločnosti môžu byť predmetom vyšetrovania,“ povedal pre CNN hovorca ministerstva spravodlivosti Brian Roehrkasse.
Freddie a Fannie mali
pomôcť bývať chudobným
Freddie Mac a Fannie May, v ktorých sa tiež zrejme diali podvody, sú verejné agentúry spájajúce sa s historickými koreňmi krízy.
„Tieto agentúry vznikli ešte v 60. a 70. rokoch minulého storočia s cieľom zabezpečiť vlastné bývanie každému Američanovi. Najrýchlejšou cestou, ako to dosiahnuť, bolo prižmúriť oči nad neschopnosťou mnohých nových vlastníkov domu splácať svoje dlhy,“ povedal o jednej zo súčastí americkej politiky podpory bývania analytik INESS Juraj Karpiš.
Agentúry podľa neho nakupovali balíky individuálnych hypoték od bánk a brokerov individuálnych hypoték, ktorí ich poskytovali ľuďom. Tie potom skombinovali a pospájali do takzvaných Mortgage Backed Securities (cenné papiere ručené hypotékami), ktoré sa predávali koncovým investorom a bankám.
Priznali chybu
Záujem o cenné papiere bol veľký, pretože ich hodnotu zvyšovala fiktívna štátna garancia. Investori si totiž mysleli, že ak sú agentúry zriadené Kongresom, ručí za ne štát.
To priznal aj minister financií USA Henry Paulson, keď vysvetľoval miliardové injekcie na záchranu týchto agentúr, ktoré sa ocitli na pokraji krachu začiatkom septembra: „Zásah bol nevyhnutný pre kongresové zákony, na základe ktorých vznikli inštitúcie Fannie Mae a Freddie Mac.“
Atraktívnosť dlhopisov Freddie Mac a Fannie May navyše zvyšovalo to, že boli úročené o niečo vyššími úrokmi ako dlhopisy vlády.
Tým, že agentúry vytvárali Mortgage Backed Securities sa im podľa Karpiša úspešne darilo maskovať rozdiely v platobnej schopnosti jednotlivých hypotekárnych dlžníkov. „Tým vyvolávali zdanie bezrizikovosti investície.“ Minister Paulson pri obhajobe zásahu povedal, že táto nejasná situácia trvala príliš dlho, a preto sa dlhopisy a hypotekárne záložné listy agentúr ocitli v portfóliách centrálnych bánk po celom svete.
Analytik Volksbank Vladimír Vaňo tvrdí, že banky by nejednoznačnosťou argumentovať nemali. Podľa jeho slov mali predpokladať, že Freddie Mac a Fannie May neponúkajú vyšší výnos oproti štátnym dlhopisom pri rovnakom riziku.
Dôkaz, že investori mohli byť „uvedení do omylu“ poskytla vláda, keď nad agentúrami prevzala kontrolu.
Ekonómovia sa zhodnú na tom, že na dnešnej finančnej kríze nesie vinu viacero faktorov: „Rekordne nízka úroveň úrokových sadzieb, rastúce ceny nehnuteľností, politicky motivovaná snaha zvyšovať mieru vlastníctva nehnuteľností či postupné nasycovanie hypotekárneho trhu, ktoré viedlo banky k uvoľňovaniu úverových štandardov a mnohé ďalšie,“ zhrnul analytik Tatra banky Róbert Prega.
Aj vďaka týmto chybám má dnes problémy celý svet. Európska centrálna banka včera dala na trhy ďalších 40 miliárd dolárov (vyše 820 miliárd korún). Americká centrálna banka prispela 30–timi miliardmi dolárov (takmer 620 miliárd korún).