BRATISLAVA. Druhý pilier koalícia na podnet premiéra otvorí pravdepodobne už tento rok po druhýkrát. Je však veľmi pravdepodobné, že to nebude naposledy.
„Mal by sa otvoriť na šesť mesiacov, potom sa znovu zatvoriť,“ povedal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko. To, či sa otvorí, závisí od vývoja finančných trhov. „Uvidíme, aká bude situácia z hľadiska finančných trhov,“ povedal na otázku, či by sa tretíkrát, prípadne ešte ďalší raz mal pilier znovu otvoriť. Finančné, najmä akciové trhy, sa však nevyvíjajú stabilne, ale sú rozkolísané. Dá sa preto predpokladať, že ak by sa znovu po roku, či dvoch zasa prepadli, čo je pre ne bežné, Ficova vláda by pilier opäť otvorila.
Otvorenie druhého piliera podporuje aj koaličný poslanec za HZDS a šéf sociálneho výboru v parlamente Jozef Halecký.
„V druhom pilieri sú stále ľudia, ktorí si nemôžu nasporiť toľko, koľko sa im sľubuje, alebo koľko očakávajú, lebo majú nízke zárobky pre nízku kvalifikáciu a vzdelanie,“ vysvetľuje svoj postoj Halecký. Uprednostňuje riešenie, aby sa pilier už nezatváral a ľudia by mali stále možnosť v prípade, že sa rozhodnú, prestúpiť. Pre stabilitu dôchodkového systému nie je podľa neho najlepšie, keď sa systém otvára, potom zatvára a zase otvára.“
Ak otvoriť, tak navždy
Opozícia je v súčasnosti proti otvoreniu druhého piliera. Poslanec za KDH Július Brocka si však vie predstaviť, že druhý pilier by bol trvale otvorený vtedy, keby sa prvý priebežný pilier stal čisto solidárnym. Teda výška penzie z neho by nezávisela od toho, koľko ľudia zarobia. Zhoda medzi koalíciou a opozíciou o dôchodkovom systéme, ako o nej hovoril Halecký, je podľa Brocku nereálna. „Ficovi nejde o stabilizáciu systému, lebo vidí, že v penzijných fondoch majú ľudia 60 miliárd korún, ktoré by mohol rozdať, keby druhý pilier neexistoval” .
Voči prípadnej zhode medzi opozíciou a koalíciou je skeptická aj poslankyňa za SMK Klára Sárközy. „Premiéra hnevá, že
v druhom pilieri sú peniaze, ktorých sa nemôže dotknúť.“
Fico ešte pred niekoľkými mesiacmi hovoril, že 30. júna, keď sa druhý pilier definitívne uzatvorí, preňho problém s dôchodkovou reformou končí. Cez víkend názor zmenil a chce pilier otvoriť. Zdôvodnil to krízou na svetových finančných trhoch. „Dohoda s ním nie je možná, lebo sa riadi princípom ja som štát a štát som ja,“ povedala Sárközy.
Tam a naspäť
Neustále otváranie a zatváranie druhého piliera by mohlo sporiteľom ukrojiť časť z ich výnosov, a tým aj znížiť budúce dôchodky.
Dôchodkové spoločnosti nemohli vo veľkom investovať do výnosnejších cenných papierov. Museli by mať časť peňazí sporiteľov uložených v krátkodobých cenných papieroch alebo pripravených na bankových účtoch, aby ich potom mohli previesť do Sociálnej poisťovne pre prípad, že niekto z druhého piliera vystúpi.
„Takéto vysoko likvidné prostriedky prinášajú najmenší výnos, čo by v dlhodobom horizonte malo negatívny dopad na výnosy,“ povedal šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Peter Socha.
Nechcel sa vyjadriť k tomu, či by bolo lepšie, keby sa prvý pilier otvoril nastálo, aby sa predišlo situácii, že vláda bude držať sporiteľov aj penzijných správcov v neistote, či a na ako dlho sa systém znovu otvorí.
Aj ekonóm SAV Viliam Páleník hovorí, že nie je dobre druhý pilier stále otvárať, pretože to majiteľov dôchodkových úspor pripravuje o nemalé peniaze. „Za danej situácie by bolo rozumnejšie, keby si vláda vytvorila štátnu dôchodkovú spoločnosť a neotvárala zbytočne druhý pilier.“
Nevadilo by mi, keby bol druhý pilier otvorený stále, ale len vtedy, keby sa prvý priebežný pilier stal čisto solidárnym.
Július Brocka poslanec NR SR za KDH