BRUSEL, BRATISLAVA. Bieloruského opozičného politika Alexandra Kozulina, čínskeho disidenta Hu Jia a opáta Apollinaire Malu Malu z Konga si vybral Európsky parlament ako finalistov na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia pre rok 2008.
Lukašenkov sok
Kozulina, ktorý v roku 2006 kandidoval na prezidenta proti Alexandrovi Lukašenkovi, poslali na päť a pol roka do väzenia za organizovanie demonštrácií.
Nedávno ho však spolu s ďalšími politickými väzňami v Bielorusku po silnom medzinárodnom tlaku prepustili.
Čínsky disident Hu Jia si na prepustenie ešte len musí počkať. Za mreže ho poslal vlani v novembru čínsky súd potom ako európskych poslancov informoval o stave ľudských práv v Číne. Triapolročný trest dostal za „podvratnú štátnu činnosť“.
Tretí kandidát na Sacharovovu cenu je predseda nezávislej volebnej komisie Demokratickej republiky Kongo Malu Malu. Europoslanci ocenili jeho boj za presadzovanie demokratických pravidiel v krajine.
Jubilejná cena
Sacharovova cena si tento rok pripomína už 20. výročie. V minulosti ocenenie pomenované po sovietskom disidentovi a fyzikovi Andrejovi Sacharovovi, získal Alexander Dubček, kubánske Dámy v bielom, bojujúce za prepustenie svojich mužov politických väzňov či barmská disidentka Su Ťij.
Autor: rek