BRATISLAVA. Približne dvojročná cesta nehostinnou krajinou čaká robotické vozidlo Opportunity na ceste k 22-kilometrovému kráteru Endeavour.
Samotná misia, ktorá sa začala v januári v roku 2004, tak presluhuje už štvrtý rok a jej B-časť ešte dva potrvá. Pôvodne mala trvať len tri mesiace, vzhľadom na jej úspešnosť a relatívne dobrý technický stav vozidiel Spirit i Opportunity beží stále.
Podobne je na tom aj misia Phoenix, ktorej sa podarilo podať ďalší dôkaz o prítomnosti ľadu, a teda vody na planéte. Na Marse sonda pristála tento rok v máji a americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku NASA oznámil, že jej misiu predlžuje o dva mesiace.
Opportunity chce riskovať
Rozhodnutie vedcov poslať vozidlo Opportunity na 12-kilometrovú výpravu do väčšieho krátera je riskantné. „Možno sa tam vôbec nedostaneme, ale z vedeckého hľadiska to je to pravé miesto,“ povedal podľa BBC Steve Squyres, vedúci výskumného tímu sond na Marse.
Ak sa výprava podarí, Opportunity by mohlo skúmať viacero druhov skál ako v osemstometrovom kráteri Victoria, kde sa vozidlo nachádzalo doteraz. Pri ceste vozidlu pomôžu satelitné fotografie z Mars Reconnaissance Orbiter.
Phoenix bude bez signálu
NASA sa tiež vyjadrila, že predĺžená misia Phoenix potrvá až dovtedy, pokým sonda bude mať dostatok energie na svoj chod. Rovnako ako Opportunity, aj Phoenix funguje na solárny pohon. Na Marse, v miestach kde Phoenix operuje, však nastáva obdobie zimy, a preto nebude mať dostatok energie na riadne fungovanie.
Projekt môže ohroziť aj ľad a veterné búrky. V strede novembra by sa mala prerušiť na čas aj komunikácia. Medzi Zem a Mars sa totiž dostane Slnko.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: tp