BRATISLAVA. Obyčajné pohryznutie psom sa pre človeka môže stať nočnou morou. Stačí, keď jeho majiteľ odmietne dať vyšetriť psa, či nemá besnotu. So získaním potvrdenia o vyšetrení psa poškodenému nik nepomôže. Ani polícia. Hoci pohryzenému hrozí až smrť. Svoje o tom vie pani Viera Csorgová z Bratislavy.
Pani Csorgová bola na začiatku septembra v Rovinke, pretože s manželom chceli kúpiť vchodové dvere. Pomýlili si predajňu a vstúpili do jedného z dvorov. Keď ho opúšťali, zaútočil na ňu pes. „Zrazu sa pri bráne zjavil veľký pes. Vyzeral ako čaučau. Pohrýzol ma,“ spomína si Csorgová.
Polícia nepomôže
Po precitnutí zo šoku sa snažila skontaktovať s jeho majiteľom, do dvora sa však už nedostala. Obrátila sa preto na obecný úrad.
Po viacerých urgenciách naň doniesol opitý majiteľ psa nevyplnený očkovací preukaz s pečiatkou veterinára. „Taký očkovací preukaz môžu mať aj tri psy,“ hovorí pohryzená pani. Napriek tomu išla s týmto preukazom k svojmu lekárovi. Ten ju zaočkoval proti tetanu a poslal na infekčné oddelenie. Tam jej povedali, že musí doniesť dve potvrdenia od veterinára o vyšetrení psa. To však bol problém, pretože majiteľ prosby pani Csorgovej ignoroval. V patovej situácii nepomohla ani polícia, na ktorú sa podľa lekárov a veterinárov mala obrátiť. „Povedali mi, že oni nemajú prečo zasahovať,“ hovorí Bratislavčanka.
„Policajný zbor nemá zákonné oprávnenia na to, aby prinútil majiteľa podrobiť psa veterinárnemu vyšetreniu,“ potvrdil hovorca policajného prezídia Viktor Plézel.
Patová situácia
Podľa právničky Kataríny Čulíkovej z kancelárie ombudsmana môže veterinárna správa takémuto majiteľovi psa uložiť pokutu do 20-tisíc korún (asi 660 eur). Ak neohlásil pohryznutie človeka, uloží mu pokutu aj obec. Poškodený môže od majiteľa psa vymáhať náhradu spôsobenej škody.
Tento postup však nerieši, ako prinútiť majiteľa psa spolupracovať v čase, keď sa bezprostredne rozhoduje o zdraví pohryzeného. Pri besnote ide o hodiny.
„Treba konať čím skôr,“ hovorí Ivan Schréter, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor infektológie. Ak je podozrenie, že pes, ktorý človeka pohrýzol, nie je zdravý, musia pohryzeného zaočkovať. Rovnako to platí aj v prípade, ak sa mu nepodarí od majiteľa psa získať dve potvrdenia o jeho zdravotnom stave.
Na besnotu môže človek zomrieť. Schréter poznamenáva, že pre rôznu inkubačnú lehotu môže ukryznutý zomrieť aj po niekoľkých mesiacoch. Prvými príznakmi besnoty sú škrabanie v hrdle, problémy s prehĺtaním a kŕče hltacieho svalstva.
Ako postupovať po útoku psa
Ranu je potrebné dôkladne vymyť a vydenzinfikovať.
Okamžite vyhľadať praktického lekára, ktorý následne rozhodne o ďalšom postupe.
Pri podozrení na prenos besnoty lekár pošle pacienta priamo na infektologické vyšetrenie.
V závislosti od výsledkov postihnutého zaočkujú, prípadne dostane aj sérum proti besnote.
Pri ošetrení pacienta lekári vyžadujú aj dve potvrdenia o vyšetrení psa veterinárom.
Zdroj: ministerstvo zdravotníctva