BRATISLAVA. Chladné dni a málo peňazí v peňaženkách nútia čoraz viac starších ľudí zapĺňať vonkajšie prístrešky palivovým drevom. Drevo si našlo cestu do moderných kozubov a kachľových pecí, mnohé domácnosti v rodinných domoch investovali do nových kotlov. Tí, ktorí ešte mali, oprášili staré kuchynské sporáky.
Dôvod je jednoduchý - kúriť drevom je v súčasnosti najlacnejšie. Zatiaľ čo v nezateplenom rodinnom dome o zastavanej ploche zhruba sto metrov štvorcových vynaložíte na kúrenie zemným plynom ročne viac ako 50-tisíc korún (1 680 eur), kúrenie v obyčajnom kotle na palivové drevo vyjde na polovicu.
Nepozerajte len na cenu
Vynaložené ročné náklady na kúrenie však nie sú jediným kritériom výberu toho, čo použijeme do kotla. Vo všeobecnosti platí najmä to, že hlavný zdroj vykurovania si vyberáme podľa jeho dostupnosti. Rozhoduje, či je v obci zavedený plyn, či sa dá pri znesiteľných nákladoch doviezť drevo alebo brikety, ako aj to, či rozvod elektriny dovoľuje napojiť elektrokotol.
Zvážiť však treba aj ďalšie pre a proti. Hlavnými výhodami kúrenia palivovým drevom je cena, ako aj to, že z hľadiska ekológie patrí k obnoviteľným a hlavne domácim zdrojom. Na druhej strane je však takéto kúrenie spojené s namáhavou prácou pri jeho príprave, treba rátať s financiami na dovoz a na priestor náročným uskladnením aj s dymom, ktorý pri spaľovaní dreva vzniká.
Kúrenie na zemný plyn je síce drahšie a treba znášať pravidelné bezpečnostné prehliadky kotla, no prináša aj nesporné pohodlie – jednoduchú dodávku, stálu dostupnosť bez starostí so skladovaním.
Najskôr znížte úniky tepla
Podľa odborníkov najjednoduchším spôsobom, ako šetriť na kúrení v rodinnom dome, je najskôr ho zatepliť a potom zvážiť kombináciu použitých zdrojov. Za optimálne riešenie v Energetickom centre Bratislava považujú napríklad využívať kozub alebo kachľovú pec, ktoré zabezpečia teplo v čase prechodných období. Neskôr, cez vykurovaciu sezónu kúriť kvalitným a úsporným plynovým kotlom.
Na doplnkové kúrenie či ohrev teplej vody možno využiť aj ekologické systémy, ktoré využívajú slnečné kolektory či tepelné čerpadlo.
Riešením je aj prevádzka dvoch kotlov, no tá si vyžaduje investície v desaťtisícoch korún. Zvyčajne však platí, že aj keď domácnosť investuje do druhého kotla, nakoniec vyhrá pohodlie a majiteľ takéhoto systému aj tak uprednostní plyn.
Zľavu na plyn si pýtajte
Okrem dovŕšenia 65 rokov je jednou z podmienok uplatnenia si zľavy na zemný plyn aj odber od 200 do 6 500 kubíkov ročne.
BRATISLAVA. Seniori, ktorí majú viac ako 65 rokov, v prípade vyšších odberov plynu môžu požiadať o zľavu. Ušetriť môžu 50 korún (1,66 eura), o ktoré im fixnú mesačnú sadzbu zníži SPP. Sadzba za skutočne odobraté množstvo zemného plynu sa nemení.
Ak napríklad dôchodca spotrebuje ročne vo svojom dome pri varení a kúrení okolo tri a pol tisíca kubíkov ročne, namiesto 50 680 korún (1 682 eur) zaplatí za plyn o šesťsto korún (20 eur) za rok menej.
O zvýhodnenú službu Plus Senior treba SPP písomne požiadať. Formulár je na všetkých zákazníckych centrách SPP alebo na webovej stránke spp.sk.
Okrem podmienky dovŕšenia najmenej 65 rokov musí mať žiadateľ na odbernom mieste, ktoré o zvýhodnenie žiada, trvalý pobyt.
Objednaný musí mať odber plynu v tarife D2 alebo D3. Spolu so žiadosťou sa predkladá aj odpočet meradla.
(ht)