Mať nohy a chrbát v teple
BRATISLAVA. Počas chladnejších období najmä starší ľudia radi siahnu po elektrických poduškách, dekách či návlekoch na nohy. Nenahrádzajú vykurovanie, no dokážu pomôcť pri niektorých bolestivých stavoch.
Dôvodom, prečo byť pri používaní týchto pomocníkov opatrnejší, nie je ani tak náročnosť na elektrickú energiu (výkon je najviac sto wattov, čo je spotreba ako u silnej žiarovky), ako pre zdravotné riziká spojené s ich dlhodobým používaním pri komplikovanej cukrovke. Pacienti, ktorí v dôsledku cukrovky už majú zníženú citlivosť, by podľa praktickej lekárky Márie Kuniakovej za takéto pravidelné zohrievanie končatín mohli zaplatiť poškodením štruktúry kapilár a urýchlením infekcií.
Lekári však tieto elektrické pomôcky odporúčajú v prípade, kedy suché teplo napomáha liečiť niektoré ochorenia pohybového aparátu. Napríklad pri presne lokalizovanej bolesti krížov, keď svaly sú v dôsledku chorobných procesov napäté.
Aby takéto pomôcky vydržali čo najdlhšie, výrobcovia upozorňujú, že sa treba vyvarovať manipulácie s ostrými nástrojmi v ich blízkosti, skladať ich len podľa návodu a vyvarovať sa ťahania za kábel pri vyťahovaní zástrčky zo zásuvky.
(ht)
Elektropomocníci vrecko nešetria
BRATISLAVA. Kúrenie s využitím elektrických spotrebičov je najjednoduchším, no na spotrebu elektrickej energie náročným riešením. Aj tie najmenej náročné spotrebiče totiž spotrebujú najmenej šesťsto wattov, nezriedka sa ich výkon vyšplhá až k dva a pol tisícom wattov. To je viac, ako majú napríklad súčasné výkonné naparovacie žehličky.
V obchodnej sieti je niekoľko druhov spotrebičov – infražiariče, olejové radiátory, konvektory a teplovzdušné ohrievače. Podľa manažéra pre predaj Solac – Elektro Slovakia Štefana Vinczeho sú určené na doplnkové vykurovanie. Výnimku tvoria len olejové radiátory, ktoré možno sčasti využiť ako hlavný zdroj tepla. Pri týchto zariadeniach možno šetriť len nastavením teploty termostatom a využitím tepla po vypnutí spotrebiča. V tomto ohľade sú najvhodnejšie olejové radiátory. Všetky ostatné spomínané zariadenia dosiahnu vysoký výhrevný výkon do 30 sekúnd po zapnutí, no po vypnutí termostatom ihneď strácajú výhrevnú účinnosť, čím automaticky začne klesať teplota v miestnosti. Nestane sa to len u olejových radiátorov, pretože po vypnutí termostatom sú dlhú dobu horúce, čo zabezpečuje náplň oleja v prístroji.
(ht)