Ak chcete ušetriť na účtoch, opravte okná, začnite správne vetrať a rozumne regulujte radiátory.
BRATISLAVA. Základnou radou, ktorá pomôže šetriť energieu počas chladných období a zimy, je neprekurovať. Zníženie teploty v bytoch či interiéroch domu o jeden stupeň Celzia predstavuje až šesťpercentné zníženie nákladov.
U starších ľudí je však takáto rada problematická. Keďže sa zvyčajne menej pohybujú, prípadne trpia niektorými chorobami obehového systému, môžu byť oveľa vnímavejší na chlad ako zdraví aktívni a mladí ľudia.
Znížená aktivita aj choroby
Ak starší človek doma posedáva v kresle, alebo na gauči dlhší čas len pozerá na televízor, chlad bude vnímať viac ako ten, kto sa pohybuje. „Krvný obeh sa v tomto prípade môže spomaliť,“ hovorí praktická lekárka Mária Kuniaková.
Väčšiu citlivosť na chlad majú aj ľudia, ktorých cievy sú poznačené napríklad artériosklerózou. Aj tá spôsobuje spomalenie krvného toku.
No je to práve odkázanosť na penziu ako na jediný príjem, ktorá núti starších ľudí šetriť.
Ak neznesiete nižšiu teplotu v byte, na rad prichádzajú iné, často aj finančne nenáročné, rady, ktoré si však vyžadujú zmenu zaužívaných stereotypov.
Prvá pomoc pre okná
Aby ste znížili úniky tepla cez staré okná, môžete si vypomôcť ich opravou a utesnením okenných škár. Malá úprava, pri ktorej sa priestor medzi rámom a stenou vyplní izolačnými penami a tmelmi, prípadne sa medzi okenné krídla a okenný rám vložia samolepiace tesniace profily, ušetrí šesť až desať percent nákladov na kúrenie. „Podobné metódy pomôžu aj pri vnikaní chladu cez vchodové dvere,“ hovorí Vojtech Hollan z Energetického centra Bratislava, ktoré prevádzkuje pracoviská s bezplatným energetickým poradenstvom pre domácnosti v každom krajskom meste. Účinnejším riešením je výmena starých okien a dverí za nové. No to si vyžaduje investície rádovo v desaťtisícoch korún.
So stratou tepla cez okná (a teda energie, za ktorú platíte) súvisí aj vetranie. Celodenne otvorená ventilačka zbytočne uberá z tepelnej pohody vo vnútri bytu.
Výhodnejšia je nárazová výmena vzduchu – ráno a večer treba na niekoľko minút otvoriť okná dokorán. Čím chladnejší je vzduch, tým je výmena rýchlejšia.
Regulácia kúrenia
Ak odchádzate z bytu na dlhší čas, z hľadiska úspor má význam stlmiť kúrenie a priestory iba temperovať na sedemnásť až osemnásť stupňov Celzia.
Podmienkou však je, aby radiátory mali termostatické ventily a vykurovacia súprava v bytovke musí byť hydraulicky vyregulovaná.
Niekoľko rád
Ak odchádzate z bytu na viacej dní, stlmte radiátory. Miestnosti stačí temperovať na teplotu sedemnásť až osemnásť stupňov.
Temperovať na rovnakú teplotu môžete aj izbu, v ktorej sa nebudete vyskytovať dlhšie ako hodinu.
Temperovať neznamená vypínať radiátory. Ak vypnete radiátory v celom byte, doplácajú na to susedia, keďže budú mať chladnejšie steny. Ak vypnete len v jednej zo svojich izieb, podchladzujete ostatné vlastné priestory, kde potom musíte pridať na kúrení.
Utesnite okná. Škáry sa vypĺňajú izolačnými penami a tmelmi, medzi okenné krídla a rám môže dočasne prísť samolepiace tesnenie.
Ventilačka otvorená po celý deň je luxus, lepšie je otvoriť ráno a večer na niekoľko minút okno dokorán.
Po zotmení sa oplatí zatiahnuť závesy, rolety či žalúzie. Znížia straty tepla cez okno.
Radiátor musí zostať voľný, nesmú ho zakrývať ani záclony, ani nábytok.
Ak máte okná na juh a svieti slnko, nebráňte mu zaťahovaním roliet, zvýši tepelnú pohodu.
Za radiátor dajte reflexný materiál. Jeho povrch odrazí teplo od steny nazad do izby.
Zdroj: Energetické centrum Bratislava ILUSTRAČNÉ FOTO – WWW.SXC.HU