BRATISLAVA. Odkazy na internetové stránky poskytovateľov elektronického on-line obchodovania (e-broker) sú na väčšine informačných serverov s finančným zameraním. Je len na vás, ktorého obchodníka si vyberiete.
Medzi najznámejšie spoločnosti, ktoré poskytujú on-line obchodovanie, patria americké firmy Interactivebrokers, Fidelity, Waterhouse, Scottrade či Ameritrade. Na slovenskom a českom trhu je zatiaľ len niekoľko obchodníkov, ktorí ponúkajú prístup k zadávaniu pokynov cez internet. Kto chce obchodovať s cennými papiermi on-line v slovenčine, môže navštíviť internetové stránky dvoch firiem - RMS Market a Fio.
Nákup a predaj akcií cez internet prebieha na podobných princípoch, na akých je založený internetbanking alebo homebanking. Buď má teda klient e-brokera (internetového obchodníka) nainštalovaného na svojom počítači, alebo využíva web stránku obchodníka, na ktorú sa prihlasuje s podobnými zabezpečovacími prvkami, ako pri využívaní internetbankingu v banke.
Zmluva
Skôr ako začnete nakupovať cenné papiere na burze cez internet, musíte podpísať s obchodníkom s cennými papiermi komisionársku zmluvu. Môžete ju zaslať aj poštou, podpis však musí byť úradne overený.
Ak ide o zahraničného obchodníka, zmluvu vyplníte na internete. Záleží na konkrétnom obchodníkovi, či mu takáto forma zmluvy stačí, alebo či bude požadovať jej zaslanie aj v tlačenej forme a s vaším podpisom. Niektorí môžu žiadať aj naskenovanie vášho pasu s dobrým rozlíšením.
Po uzavretí komisionárskej zmluvy získate užívateľské meno a heslo. Potom môžete začať zadávať pokyny. Pred samotnou investíciou musíte mať na účte u obchodníka vložené peňažné prostriedky, prípadne cenné papiere. V závislosti od obchodníka môžete vkladať eurá, doláre, ale aj slovenské a české koruny, či poľské zloté alebo maďarské forinty. Potom stačí len poslať pokyn na trh.
Poplatky.
Rozdiel medzi e-brokerom a klasickým zadávaním pokynov osobne alebo cez telefón u obchodníka s cennými papiermi je najmä v cene.
Používanie internetových aplikácií e-brokerov je bez poplatkov, neplatia sa ani žiadne vstupné náklady. Obchodovanie cez internet je lacnejšie aj preto, že klient neprichádza do styku priamo s obchodníkom.
Firma tak ušetrí na nákladoch na zamestnancov. V prípade internetových obchodov klient zvyčajne platí len za vysporiadané obchody. Treba si však overiť, či si nebude účtovať aj iné poplatky.
Autor: vb