oslova od prípadu k prípadu líši. Ani dve osoby s totožným príjmom a výdavkami, s rovnakou kupovanou nehnuteľnosťou, nemusia získať v jednej banke totožné ponuky.
Nejde len o sčítavanie príjmov a odčítavanie výdavkov. Banky berú do úvahy aj vek, rodinnú situáciu, typ príjmu, vzťah k určitej banke a využívanie jej produktov, zámer klienta a podobne. Niektorí záujemcovia o úver si môžu znížiť úrokovú sadzbu využitím doplnkových produktov banky. Takéto informácie sa však ťažko získavajú zo stránok jednotlivých bánk.
Bankové stránky tiež neprezradia, že pri niektorých produktoch sa naopak „pripláca“. Napríklad rýchlejšie schvaľovanie, produkty bez dokladovania príjmov alebo bez dokladovania účelu sú drahšie - prejaví sa to buď na poplatku alebo na úrokovej sadzbe.
Prezentácie hypoték jednotlivých bánk na internete teda poskytujú len základné informácie. Klient sa dozvie, kto môže požiadať o hypotéku, na čo ju môže použiť, po akú dobu je možné úver splácať, minimálnu a maximálnu výšku úveru a čiastočne aj postup vybavovania.
Okrem stručných informácií sú k dispozícii aj kompletné obchodné podmienky banky pre poskytovanie hypotéky. Bežný klient väčšinou porovnáva len úrokovú sadzbu rôznych bánk, to ale v prípade hypoték nestačí.
Praktická stránka bankových stránok o hypotékach spočíva najmä v rýchlom a pohodlnom prístupe k zoznamu dokumentov požadovaných na schválenie úveru.
Tlačivo žiadosti o úver a formulár na potvrdenie príjmu je možné stiahnuť priamo zo stránky banky. Tým klient ušetrí čas a nemusí pre niekoľko papierov ísť na pobočku.
Vyplnenie tlačiva žiadosti o úver už nemusí byť také ľahké. Niektoré banky si vyžadujú menej, iné chcú však informácií viac. Často je na vyplnenie formulára potrebná osobná konzultácia s pracovníkom banky, prípadne klienta v banke požiadajú – ak dokument vyplnil iniciatívne sám, aby chybne vyplnenú žiadosť vypísal znovu.
Autor: mm