ISLAMABÁD, PRAHA. Hlavným cieľom teroristov z organizácie al-Káida, ktorá sa prihlásila k sobotňajšiemu útoku na hotel Marriott v Islamabade, mohli byť americkí rozviedčíci alebo najvyššie vedenie Pakistanu.
Podľa informácií ministerstva vnútra totiž prezident, premiér, predseda parlamentu, velenie armády a ďalší vysokí predstavitelia mali byť v inkriminovaný deň v hoteli Marriott na pracovnej večeri. Na poslednú chvíľu miesto preložili do rezidencie premiéra Pakistanu.
Tajní o útoku vedeli
Je možné, že sa tajné služby dozvedeli o príprave útoku. V každom prípade prax, keď sa na poslednú chvíľu menia v Pakistane miesta stretnutia vládnych činiteľov a všetko je udržiavavané v tajnosti, je z bezpečnostných dôvodov bežná.
Útok tak mohol byť namierený proti príslušníkom americkej CIA, ktorí bývali v hoteli. Jedno je podľa analytikov isté už teraz. Pakistanské tajné služby ISI o príprave teroristického útoku vedeli. Tvrdia však, že nepoznali podrobnosti nutné na to, aby mu zabránili.
Okrem toho al-Káida môže mať ľudí v tajných službách. V minulosti už niekoľkokrát susedný Afganistan obvinil pakistanskú rozviedku, že „režíruje“ teroristické útoky rebelov na afganskom území a že dodnes nepretrhla väzby na fundamentalistické hnutie Taliban.
Kvalitná výbušnina
Tajné služby Pakistanu skutočne stáli v 80. rokoch minulého storočia za vznikom Talibanu ako nástroj boja proti sovietskej okupácii Afganistanu.
Aj včera pokračovalo odpratávanie trosiek hotela, pri výbuchu zahynulo 53 osôb vrátane českého veľvyslanca.
Podľa pakistanského ministra vnútra Rechmana Málika tentoraz rebeli použili profesionálnu výbušninu, ktorú má k dispozícii výhradne armáda.
Pomsta Američanom
Pakistanská strana zatiaľ odmietla spolupracovať pri vyšetrovaní so Spojenými štátmi. Okrem iného by vraj účasť Američanov mohla zablokovať ešte jednu verziu útoku – odvetu za americké bombardovanie pakistanských dedín v severnom Vaziristane. Začiatkom septembra pri nálete zahynulo 20 ľudí. Je možné, že rebeli si Marriott vybrali ako cieľ demonštratívnej krvnej pomsty.
Prezident Pakistanu Asif Ali Zardarí odletel do Ameriky na zasadanie OSN, ale jeho hlavným cieľom je rokovanie s prezidentom Georgeom Bushom o ďalšom boji proti terorizmu a citlivej otázke prenikania amerických vojsk z Afganistanu na pakistanské územie.
Zardarí už vyhlásil, že Američania nemajú mandát bombardovať pakistanské dediny ani v prípade, že hľadajú teroristov. Včera opäť dva americké vrtuľníky narušili pakistanský vzdušný priestor zo strany Afganistanu. Pakistanská armáda ich zahnala streľbou.
V Afganistane sa zranili Česi
Črepiny z rakiet trafili južne od Kábulu troch českých vojakov.
LÓGAR. V afganskej provincii Lógar sa včera v noci zranili traja českí vojaci. „Na základňu Shank, kde pôsobia vojaci provinčnej rekonštrukčnej skupiny, boli vystrelené tri rakety,“ povedal náčelník generálneho štábu Vlastimil Picek.
Jedna z rakiet dopadla priamo do priestoru základne a dvoch vojakov zranila stredne ťažko a jedného ľahko. Ich zranenie armáda označila za „črepinové“. Dvoch ťažšie zranených rotmajstrov po tom, čo im poskytli prvú pomoc, previezli do americkej poľnej nemocnice na základne v Bagrame.
V tomto roku už dvaja českí vojaci v Afganistne prišli o život, ďalších sedem sa zranilo. Cez víkend odovzdal ich rodinám premiér Mirek Topolánek medailu Karla Kramáře za hrdinstvo.
Česká rekonštrukčná skupina má v provincii južne od Kábulu na starosti obnovu nemocnice, škôl i opravu jedinej funkčnej priehrady v provincii. Medzi ďalšie projekty patria rekonštrukcie ciest a mostov a podpora poľnohospodárstva.
(čtk)
Autor: Agentúra Epicentrum