Trichet Ficovi: Reformujte

Prezident Európskej centrálnej banky Jean­Claude Trichet si myslí, že vláda by mala viac šetriť a pokračovať v ekonomických reformách. Fico však v prejave znovu zdôrazňoval úlohu štátu v ekonomike.

S niektorými radami, ktoré prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet (vľavo) včera adresoval vláde, premiér Fico zrejme vnútorne nesúhlasí.S niektorými radami, ktoré prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet (vľavo) včera adresoval vláde, premiér Fico zrejme vnútorne nesúhlasí. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Premiérovi Robertovi Ficovi sa včera zrejme ťažko počúvali niektoré slová z vystúpení finančnej elity Európskej únie na konferencii o zavedení eura na Slovensku. Pri slovách prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta o tom, že to boli reformy, ktoré naštartovali vysoký ekonomický rast, sa však premiér ešte držal, hoci s tým nesúhlasí. No neudržal sa, keď novinári eurokomisárovi Joaquínovi Almuniovi položili otázky o tom, či je druhý dôchodkový pilier pre ľudí výhodný a do akej miery je ohrozený krízou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O „hyenách“ a otázkach

Už v čase, keď novinári kládli eurokomisárovi otázky, pre­miér nespokojne krútil hlavou. Keď sa potom dostal k slovu, bol miernejší, ako býva jeho zvykom pri hodnotení práce médií.

Odporučil novinárom, aby už tak „otvorene nezastupovali záujmy“ dôchodkových správcovských spoločností. Poradil aj, o čom by novinári mali písať. „Radšej by ste mali informovať o tom, že všetky dôchodkové fondy sú medziročne v mínuse,“ povedal Fico.

Obišiel však reakciu Almuniu, ktorý povedal, že druhý pilier nie je pre verejný rozpočet problémom a že neexistuje jednotný ideálny model na to, ako by mali národné dôchodkové systémy vyzerať. Premiér pritom tvrdí, že dobrý je iba štátny prvý pilier, v ktorom zamestnanci odvádzajú do verejného rozpočtu peniaze a štát potom penzistom platí dôchodky.

SkryťVypnúť reklamu

Po vôli zrejme premiérovi Ficovi nebolo ani to, čo včera počas návštevy na Slovensku povedal prezident ECB Trichet. Ten síce ocenil pokrok, ktorý sme urobili na ceste do eurozóny, no na druhej strane zdôraznil, že „základom hospodárskeho pokroku na Slovensku je séria štrukturálnych reforiem“.

Práve zásadnými zmenami v daniach, sociálnych dávkach a reformami na trhu práce Slovensko podľa šéfa ECB pritiahlo pozornosť zahraničných investorov. Tí potom výrazne posunuli ekonomiku k dnešnému vysokému rastu, firmy k vyšším ziskom a ľudí k vyššej životnej úrovni.

Fico aj pred šéfom ECB povedal, že neverí v „zázračnú ruku trhu“ a zdôrazňoval úlohu štátu v ekonomike.

Premiér však často potláča význam reforiem pre rozvoj ekonomiky a lepší život ľudí. Stále zdôrazňuje, že Slovensko za ekonomický pokrok vďačí najmä tomu, že ľudia sú ochotní pracovať za nízke platy. Jeho vláda o reformách zatiaľ príliš nehovorí a už vôbec nie o tom, že treba pokračovať v reformách predošlej vlády. Trichet radí, že to nie je správny postoj. „Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, je nevyhnutné udržať tempo reforiem z minulých rokov, aby sa výhody vyplývajúce zo zavedenia eura mohli naplno prejaviť,“ povedal. Vláde takisto odkázal, aby bola pri znižovaní deficitu „ambicióznejšia“. Vyjadril aj obavy, že Slovensko by v budúcnosti mohlo čeliť vyššej inflácii, ktorá by mohla ochromiť ekonomický rast.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ máme len diplom

Reformy a pružnejší trh práce vláde odporúča aj Almunia. To je podľa neho predpokladom, aby sme v eurozóne uspeli a rýchlejšie doháňali životnú úroveň vyspelých štátov.

„Je to ako diplom zo školy, ktorý vám dáva garanciu, že sa uplatníte na trhu práce, ale nie je garanciou, že túto príležitosť aj využijete,“ parafrázoval zavedenie eura na Slovensku eurokomisár.

Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, je nevyhnutné udržať tempo reforiem z minulých rokov, aby sa výhody vyplývajúce zo zavedenia eura mohli naplno prejaviť.

Jean-Claude Trichet, prezident Európskej centrálnej banky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu