BRATISLAVA. Stonehenge mal viacero účelov. Myslia si to vedci, ktorí sa podieľali na archeologickom výskume tejto kamennej stavby. Niektoré indície podľa nich naznačujú, že jedným z účelov Stonehenge mohlo byť liečenie chorôb a zranení. Údajne tomu verili stavitelia stavby neďaleko mestečiek Amesbury a Salisbury.
Je mladší
K takýmto názorom dospeli vedci po analýze výsledkov z minuloročných vykopávok. K podobnému výskumu došlo naposledy v roku 1964, keďže Stonehenge je britskou národnou pamiatkou a vedci na výskum potrebujú súhlas vlády.
Vďaka vykopávkam však usudzujú, že komplex menhirov a kamenných kruhov je zhruba o dvesto rokov mladší, ako sa predpokladalo. Staršie teórie datovali vznik Stonehenge okolo 2600 pred naším letopočtom, archeológovia teraz predpokladajú, že vznikol medzi rokmi 2400 až 2200.
Vďaka vykopávkam vedci našli aj dôkazy ľudskej prítomnosti medzi rokmi 7330 až 7070 pred naším letopočtom. Nová hypotéza o liečivých účinkoch kameňov však podľa vedcov nevyvracia predchádzajúce. „Obmedziť účel Stonehenge len na jednu vec je chyba,“ povedala podľa Los Angeles Times britská archeologička Mary Ann Owoc. Je možné, že okrem liečenia Stonehenge využívali i na astronomické účely.
Viera hory prenáša
Monument je postavený z kameňov, ktoré na miesto určenia priviezli zo vzdialenosti 400 kilometrov. „Myšlienka, že tie kamene boli prepravované na takú vzdialenosť pretože mali nejaké schopnosti, mi príde zmysluplná,“ vyjadril sa archeológ Julian Thomas. „Či však išlo len o liečenie, to už je iná otázka,“ dodal pre americký denník.
O liečivých silách Stonehenge sa zmieňuje aj britská ľudová tradícia. Vedci však tieto informácie dlho považovali za dodatočne vymyslené povery.
Autor: tp