VITÓRIA, BRATISLAVA. Baskickí teroristi nezmizli. Obyvateľom Španielska to odkázali cez víkend, keď v priebehu 24 hodín podnikli na severe krajiny tri bombové útoky. Pri poslednom z nich, atentáte na vojenskú školu v meste Santoňa v regióne Kantábria, zomrel jeden vojak.
VIDEO Reuters - ETA zabila španielskeho vojaka:
„ETA je ako mafia,“ reagoval regionálny prezident tejto oblasti pre španielske rádio SER. „Sú to psychopati a vrahovia,“ zhodnotil skupinu, ktorá násilným spôsobom bojuje za nezávislosť baskického národa obývajúceho Španielsko a Francúzsko. Obe krajiny, ako aj Európska únia či Spojené štáty ju označujú ako teroristickú.
Demonštrácia sily
Pred dvoma rokmi sa zdalo, že 40 rokov krvavej kampane, pri ktorej zabila ETA vyše 800 ľudí, sa chýli ku koncu. Skupina vyhlásila trvalé prímerie a vyjednávala s vládou o podmienkach „zloženia zbraní“.
Prímerie sa však skončilo po útoku na madridské letisko Barajas v decembri 2006. Španielska socialistická vláda sa vtedy rozhodla zbaviť teroristov formou policajných záťahov a súdnych procesov. V španielskych a vo francúzskych väzniciach je v súčasnosti 700 členov ETA. V máji sa podarilo zatknúť aj pravdepodobnú hlavu hnutia Javiera Lopeza Peňu.
Medzi posledné rany organizácie možno prirátať aj minulotýždňové rozhodnutie najvyššieho španielskeho súdu, ktorý pre údajné napojenie na teroristov zakázal činnosť dvom baskickým politickým stranám.
Víkendovými útokmi tak chcela teroristická skupina podľa denníka El Mundo, napriek všetkým stratám v poslednom období, „demonštrovať svoju silu“.
Pravdou však je, že silové riešenia svojej budúcnosti Baskovia odmietajú. Podľa májových prieskumov Baskickej univerzity hnutie ETA v regióne plne podporuje len jedno percento ľudí. Väčšiu mieru sebaurčenia, či už v samostatnom štáte, alebo vo federácii, však žiada 60 percent obyvateľov.
Referendum v Štrasburgu
Práve na skupinu, ktorá chce riešiť štatút bez násilia, stavil predseda autonómnej oblasti Baskicko Juan José Ibarretxe. Ten chcel v októbri zorganizovať referendum s otázkou, či by sa mali otvoriť rokovania o budúcom štatúte provincie.
Španielsky súd však referendum zakázal. Regionálny líder sa preto rozhodol „brániť práva Baskov“ pred európskym súdom v Štrasburgu.
Kliknite - obrázok zväčšíte.