BRATISLAVA. Contador vstupuje medzi vyvolených šampiónov a natrvalo sa zapisuje do histórie. Po Giro d'Italia, Tour de France vyhral i Vueltu. Tretí zo série najvýznamnejších cyklistických pretekov sveta.
„Som veľmi šťastný, že sa mi niečo také podarilo. Bolo to veľmi náročné, ešte si plne neuvedomujem, čo som dosiahol,“ povedal Contador.
V cieli to troma vztýčenými prstami dával patrične najavo. Iba štyrom cyklistom v histórii sa to pred ním podarilo. Boli to velikáni ako Belgičan Eddy Merckx, Francúz Jacques Anquetil, Talian Felice Gimondi. Populárnu trojkorunu získal naposledy pred dvadsiatimi troma rokmi Francúz Bernard Hinault. Dosiahol to v rozmedzí dvadsiatich šiestich mesiacov.
Contador všetkých prekonal. A to v rekordnom čase, v priebehu 14 mesiacov.
„Nech žije Contador! Začína sa Contadorova svetová diktatúra,“ píše denník Marca. „Po futbalových šampiónoch máme nového hrdinu,“ hlása Mundo Deportivo.
Španieli jasajú. Majú na to právo. Ich cyklisti vyhrali v tomto roku všetky dôležité preteky – Giro (Contador), Tour (Sastre), Vueltu i olympijské preteky (Sanchez).
Víťazná premiéra
Dvadsaťpäťročný Contador sa na Vuelte predstavil iba po prvý raz. Pôvodne na nej ani nemal štartovať. Prioritou mala byť pre neho opäť Tour de France.
Astanu, jeho tím, však na tohtoročné preteky nepozvali. Pre dopingový škandál z roku 2006. Contador bol z neho očistený, pretože sa k spolupráci s kontroverzným doktorom Fuentesom priznal a spolupracoval s cyklistickou úniou na vyšetrovaní tohto prípadu.
Absencia na Tour de France, najvýznamnejších pretekoch sezóny, mu dala novú motiváciu. A pomohol mu aj dlhý odpočinok.
„Alberto je najlepší a najsilnejší. Ja som len lovec, čakajúci na jeho slabú chvíľu. Bohužiaľ tie neprichádzajú,“ vyhlásil Carlos Sastre, tohtoročný víťaz Tour. Contador mal za sebou podporu najsilnejšieho tímu. A nebola zanedbateľná.
„Alberto je klubová jednotka. Ja i Andreas Klöden sme len podporným tímom,“ vraví s rešpektom jeho tímový kolega Levi Leipheimer.
Bojoval o život
Contador má v jeho mladom veku úžasnú bilanciu. S cyklistikou začal v pomerne neskorom veku. Mal už šestnásť. Ihneď potvrdil svoj talent a neuveriteľnú húževnatosť.
Ako sedemnásťročný podpísal prvú profesionálnu zmluvu s tímom Once – Eroski. Jeho kariéra nabrala veľký rozmer. V roku 2004 je však musel náhle prerušiť. Počas pretekov okolo Astúrie utrpel rozsiahle krvácanie do mozgu. Jeho život bol vážne ohrozený. Podstúpil ťažkú operáciu a tá ho zachránila.
Malý, iba 172 cm vysoký chlapík je rodený bojovník. Okolo spánku má veľkú jazvu, ktorá sa tiahne až k uchu. Tá je pozostatkom hrôzostrašného pádu v rýchlosti okolo 60 km.
Contador všetko prekonal. Mnohí experti v ňom vidia nového Induraina či Armstronga. „Nemám vo zvyku porovnávať pretekárov. To, čo však vidím u Alberta, som naposledy videl u Armstronga,“ vyhlásil šéf Astany Johan Bruyneel.
Contador je dnes jasným lídrom tímu a azda najlepším cyklistom súčasnosti. Čo sa však stane po návrate Armstonga?
Prvýkrát sa na niektorom z podujatí Grand Tour predstavili až dvaja slovenskí cyklisti.
Lepšie skončil dvadsaťtriročný Martin Velits, ktorý pri svojej premiére na Vuelte obsadil výborné 69. miesto.
Matej Jurčo skončil na 75. priečke, čo je jeho doteraz najlepšie umiestnenie.
Víťazi najväčších pretekov
Jacques Anquetil (Francúzsko) Giro (2x – 1960, 1964), Tour (5x – 1957, 1961–64), Vuelta (1963)
Felice Gimondi (Taliansko) Giro (3x – 1967, 69, 76), Tour (1965), Vuelta (1968)
Eddy Merckx (Belgicko) Giro (5x – 1968,1972–74, 79), Tour (5x – 1969–72, 74,) Vuelta (1973)
Bernard Hinault (Francúzsko) Giro (3x– 1980, 82,85) , Tour (5x – 1978–79, 1981–82, 85), Vuelta (2x – 1978, 1983)
Alberto Contador (Španielsko) Tour (2007), Giro, Vuelta (2008)