Predstavte si, že by ste si pred voľbami kúpili v obchode tričko s potlačou Fica, Mečiara či Dzurindu. Ja si to zatiaľ predstaviť neviem. V Amerike však nie sú tričká, nálepky na autách či plagáty v oknách ničím výnimočným. Táto prezidentská voľba je však predsa len o niečo intenzívnejšia.
Na to, koho tipujem na víťaza, sa ma pýta takmer každý, s kým sa rozprávam dlhšie ako päť minút. Prvýkrát kandiduje černoch, republikáni nominovali na viceprezidentku prvýkrát ženu. „Začalo sa to u tých demokratov. Kto to kedy videl, aby o nomináciu súperil černoch a ženská. No a teraz je to černoch a ten starý pán, ktorý je navyše zviazaný s tým Bushom. Tá politika začína byť zaujímavá aj pre ľudí, ktorí sa o ňu doteraz nezaujímali,“ analyzoval predvolebný ošiaľ v Amerike oscarový režisér Miloš Forman.
A človek skutočne nemusí byť politologickým expertom, aby videl, že tieto voľby dvíhajú adrenalín nielen volebným štábom oboch kandidátov.
Predvolebná nálada neočakávane zasiahla i regionálne voľby v Brazílii. Niekoľko miestnych politikov si zmenilo meno na Barack Obama. Dúfajúc, že ich stihne rovnako závratná politická kariéra ako amerického menovca.
V Spojených štátoch síce ľudia nestoja v radoch, aby si zmenili meno. Voľby však neočakávajú o nič menej. V novembri predpovedajú veľkú účasť voličov. Už počas primárok hlasoval rekordný počet ľudí za uplynulých 8 rokov.
A to môže spôsobiť nemalé starosti. Desať dôležitých štátov, v ktorých bude rozhodovať takmer každý hlas, hlási problémy s hlasovacími prístrojmi.
Autor: Anetta Kubalova, dopisovateľka SME Washington