BUDAPEŠŤ. Maďarské hlavné mesto v sobotu opäť zažilo rušný deň. Pravicoví extrémisti už tradične napadli zápalnými fľašami policajtov, ktorí im bránili v pochode mestom, na čo boli rozohnaní pomocou slzotvorného plynu. Pri úteku poničili niekoľko áut a lavičiek.
Extrémistickí lídri vo svojich prejavoch pred začiatkom pochodu už tradične vyzývali na odpor voči „židovsko-cigánsko-komunistickej vláde“ snažiacej sa o „vykynoženie maďarského národa“. Necelých dvetisíc ich prívržencov si chcelo pripomenúť druhé výročie začiatku pouličných násilností v Maďarsku, ktoré v septembri 2006 vyvrcholili vypálením verejnoprávnej televízie. Chceli tiež zastrašiť účastníkov súbežných demonštrácií Rómov a prívržencov vládnucej socialistickej strany, ktorí naopak protestovali proti stále trúfalejším akciám rasistov.
Príliš úspešné však neboli ani tieto protirasistické akcie. Na demonštráciu Maďarskej demokratickej charty, ktorá vznikla na výzvu premiéra Ferenca Gyurcsánya po tom, čo extrémisti v júli brutálne napadli sprievod homosexuálov, prišlo namiesto očakávaných 40-tisíc len asi tritisíc ľudí.
Hlavným rečníkom chartistickej demonštrácie bol premiér, podľa ktorého nenávisť škodí celej krajine. Najväčšou slabinou charty však je práve úloha, ktorú v nej zohráva Gyurcsány. Podľa kritikov sa ňou premiér iba snaží zopakovať úspech podobnej demokratickej charty zo začiatku deväťdesiatych rokov, keď sa prívrženci socialistov a liberálov spojili na protest proti rastu nacionalizmu v maďarskej politike. Na základe tohto spojenectva vznikla neskôr vládna koalícia.
Gyurcsányovi vyčítajú, že sa obnovením charty len účelovo snaží pozliepať sociálno-liberálnu koalíciu, ktorá sa rozpadla túto jar.