Extrémisti si pri najväčšom atentáte v pakistanskom hlavnom meste v histórii vzali na mušku luxusný hotel – symbol spojenia Pakistanu a Západu.
ISLAMABAD, PRAHA. Pakistan zažil svoj 11. september. Tak písali miestne noviny o sobotňajšom samovražednom útoku na päťhviezdičkový hotel Marriott v pakistanskom hlavnom meste Islamabad, pri ktorom zahynulo najmenej 53 ľudí a ďalších 270 sa zranilo.
Zahynul aj veľvyslanec
Samovražedný atentátnik zaútočil na hotel dodávkou plnou výbušnín. Podľa amerických a pakistanských zdrojov má akcia rukopis teroristickej organizácie alKáida.
VIDEO Reuters - Výbuch v Pakistane:
Medzi obeťami útoku je i český veľvyslanec Ivo Žďárek. Bezprostredne po explózii diplomat, ktorý slúži v krajine iba od augusta, zatelefonoval na českú ambasádu v Islamabade a povedal svojim kolegom, že je nažive. O pár minút volal znovu a naliehavo prosil o pomoc pri evakuácii z horiaceho hotela. Ďalej sa nehlásil.
Pakistanský premiér Jusuf Ráza Gíllání včera potvrdil, že medzi identifikovanými obeťami je aj Žďárek. Okrem domácich zahynulo aj niekoľko cudzincov. Nezvestný je aj dánsky diplomat.
Päťhviezdičkový Marriott patril k najstráženejším objektom v celom meste. Budova prestížneho a cudzincami často vyhľadávaného hotela sa totiž nachádza asi 500 metrov od vládnej a diplomatickej štvrti, ktorú neustále kontroluje polícia. Napriek tomu sa v sobotu večer po siedmej hodine miestneho času samovražednému atentátnikovi podarilo prejsť až k hotelu nákladným autom so 600 kilogramami výbušnín. Teroristovi explodovalo vo chvíli, keď sa k nemu blížila ochranka a chcela ho skontrolovať. Výbuch vytvoril šesťmetrový kráter.
Ľudia skákali z okien
Po explózii sa časť budovy zrútila a požiar dielo skazy dokonal. Ľudia zomierali i po samotnom výbuchu, keď sa chceli zachrániť skokom z okna päťposchodovej horiacej budovy. Niektorým sa to skutočne podarilo a v šoku pobehovali zakrvavení v okolí. Oheň sa šíril rýchlo a zmätok na mieste sa darilo zlikvidovať len postupne.
Hlavné podozrenie padlo okamžite na teroristickú organizáciu al-Káida a islamské fundamentalistické hnutie Taliban. Obe štruktúry majú svoje základne na pakistanskom území, predovšetkým v oblasti nazývanej slobodné kmeňové teritóriá na afgansko-pakistanskom pohraničí. V poslednom čase pakistanská vláda i Američania operujúci v susednom Afganistane zintenzívnili bojové akcie proti rebelom.
Rana pre nového prezidenta
Krajne nepríjemnou ranou je útok pre nového pakistanského prezidenta Asifa Ali Zardárího, ktorý na jednu zo svojich priorít povýšil boj proti militantom. Prezident sa hneď prostredníctvom televízie obrátil k pakistanskému ľudu a útok odsúdil. „Terorizmus je rakovinový nádor na tele Pakistanu, a my sme rozhodnutí s Božou pomocou našej zemi sa nádoru zbaviť,“ povedal Zardárí.
Otázky a odpovede
Kto stojí za útokom?
Takmer určite útok pripravili a zrealizovali militantné skupiny napojené na teroristickú organizáciu al-Káida. Skupina vedie krvavú kampaň najmä na západe krajiny pri hraniciach s Afganistanom. Až tretina Pakistancov schvaľuje činy bin Ládina, ktorý sa zrejme nachádza práve v Pakistane.
Prečo práve teraz?
Najťažší útok v Pakistane od septembra 2001 prišiel práve po začiatku amerických raketových útokov na militantné ciele na hraniciach s Afganistanom. Militanti veria, že vláda a armáda pomáhajú Spojeným štátom. Za uplynulých pár týždňov zahynulo niekoľko stoviek bojovníkov v ofenzíve pakistanskej armády v regióne Bajaur. Niekoľko hodín pred útokom nový pakistanský prezident Asif Zardárí sľúbil v parlamente vykoreniť z krajiny teroristov.
Prečo hotel Marriott?
Je to jeden z dvoch päťhviezdičkových hotelov v hlavnom meste Islamabad. Zákazníkmi hotela sú často pakistanská elita, zahraniční biznismeni či novinári. Nachádza sa v bezpečnostnej oblasti, ktorá chráni aj neďaleký prezidentský palác či parlament. Militanti tým mohli ukázať, že sa dokážu dostať aj do strážených území mesta.
(reuters, vas)
Autor: Agentúra Epicentrum