BRATISLAVA. Ak si v najbližších týždňoch uložíte peniaze na termínovaný vklad s dlhšou ako trojmesačnou viazanosťou, výnos i vklad vám banka vyplatí v eurách. Po 1. januári budúceho roku totiž banky vklady v korunách automaticky a bez poplatkov konvertujú na eurá.
Menu voľte podľa úspor
Pre výber vhodnej meny na termínovaný vklad je dôležité, či už eurá máte, alebo si ich ešte len mienite zaobstarať.
Banky sa zhodujú v tom, že zriadiť si viazaný vklad v eurách má význam len vtedy, ak už máte túto menu k dispozícii. Meniť v najbližšom období koruny na eurá a tie vložiť na eurový účet s viazanosťou nie je výhodné, pretože do konca roku budú banky používať komerčné výmenné kurzy. Tie sú vyššie, ako je stanovený konverzný kurz (1 euro = 30,1260 korún) a hovoria v neprospech súčasnej výmeny aktuálnym kurzom z korún na eurá.
Ten, kto sa prikloní k výmene úspor v korunách na eurá a následne ich uloží na eurový termínovaný vklad, o časť budúceho výnosu vďaka prechádzajúcej nevýhodnej konverzii príde.
V úrokoch môžu byť rozdiely
Pre voľbu vhodnej meny pre termínovaný vklad je dôležité aj úročenie vkladov v oboch menách, v korunách a v eurách. Analytik Vladimír Dohnal zo Symsite Research neodporúča založiť vklady v cudzej mene. Odôvodňuje to tým, že ich úročenie je nižšie ako vkladov v korunách. Jeho slová o výške úrokov vkladov s viazanosťou banky potvrdzujú. Ale nie všetky.
„V ČSOB je v súčasnosti výhodnejšie otvoriť si termínovaný vklad v slovenských korunách než v eurách,“ vraví Andrea Halcinová z odboru sporenia a investícií tejto banky. Platí to napríklad aj v Slovenskej sporiteľni a v niektorých ďalších bankách.
Niekde sa sadzby vyrovnali
Iné banky tvrdia, že úrokové sadzby pre termínované vklady s ročnou viazanosťou v korunách a eurách zjednotili.
Urobili tak napríklad vo VÚB banke, Istrobanke či v OTP banke. V nich by mal mať klient rovnakou sadzbou zúročené vklady v korunách aj v eurách.
Poštová banka naopak poskytuje na ročné vklady v eurách najvyššiu sadzbu 4,5 percenta, zatiaľ čo pre vklady v korunách 4,1 percenta. Majiteľ úspor v eurách, ktorý splní podmienky na jej priznanie teda urobí lepšie, ak si založí eurový vklad.
Aké sú rozdiely v úrokoch účtov v dvoch menách
Vklad s ročným viazaním
ČSOB– do 4 % p. a. v korunách,
do 3,9 % v eurách,
Dexia banka – do 4,2 % p. a.
v korunách, do 4 % v eurách,
Istrobanka – do 4,5 % p. a.
v oboch menách,
OTP banka– do 4,66 % p. a.
v oboch menách,
Poštová banka – do 4,1 % p. a.
v korunách, do 4,5 % v eurách,
Slovenská sporiteľňa – do 4,1 % p. a. v korunách, do 4,0 %
v eurách,
Tatra banka – do 4,5 % p. a.
v oboch menách,
UniCredit Bank – do 3,1 %/ 4,5 % p. a. v korunách, nižší úrok
v eurách,
Volksbank – do 4,2 % p. a.
v korunách, do 3,6 % v eurách,
l VÚB banka – do 4,2 % p.a.
v oboch menách.
výška úroku závisí od sumy, pri vkladoch nad istú hodnotu banky poskytujú individuálne úrokové sadzby Zdroj: informácie bánk