BRATISLAVA. Banky sa pred zavedením eura snažia získať čo najviac zdrojov, aj preto v uplynulých mesiacoch zvýšili úroky termínovaných vkladov.
Účet s niekoľkomesačnou lehotou viazanosti sa považuje za tradičné a najmenej rizikové riešenie uloženia peňazí, bez ktorých sa môžete istý čas zaobísť. Jeho hlavnou výhodou je pevný úrok fixovaný počas celej lehoty viazania. Nevýhodou je to, že peniaze nie sú počas viazanosti dostupné. Pri ich predčasnom výbere treba počítať so sankčnými poplatkami.
Aj keď vďaka nárastu úrokových sadzieb sú výnosy z vkladov vyššie ako v prvom polroku, vďaka inflácii, ktorá ich prevyšuje, úspory tieto vklady dostatočne nezhodnotia.
Zaujímajte sa o výnos
Podľa Vladimíra Dohnala z analytickej spoločnosti Symsite Research by výnos na termínovaných vkladoch mal byť nižší ako v investičných nástrojoch s podobnou mierou rizika, akými sú fondy peňažného trhu či dlhopisové fondy správcovských spoločností. Nie vždy je to tak.
„Poplatky fondov na Slovensku sú také vysoké, že sa v posledných rokoch termínované vklady výnosom minimálne rovnali týmto fondom. Keď banky lákajú na úroky 4,5 percenta, sú dokonca termínované vklady výnosnejšie ako málo rizikové fondy,“ tvrdí Dohnal.
Všímajte si úrok a viazanosť
Pri výbere najvhodnejšieho termínovaného produktu Dohnal radí všímať si najmä výšku úroku a viazanosť. Ročný úrok, čo vám banky ponúknu na vklad s trojmesačnou lehotou viazania, môže tvoriť len polovicu či dokonca tretinu úroku, čo získate na vklad s ročnou či dvojročnou lehotou viazania.
„Ak ide o jediné úspory, ktoré môžete potrebovať v prípade, že sa vám pokazí práčka, alebo budete musieť opraviť havarované auto, dvojročná viazanosť nie je rozumná,“ tvrdí. Keď však chcete uložiť peniaze do dôchodku s investičným horizontom päť a viac rokov, je podľa neho správny čas využiť dvojročný vklad s ročným úrokom 4,5 percenta.
Dajte pozor na podmienky
Skôr, než zamierite do niektorej z bánk, ktoré ponúkajú atraktívnejší úrok, zaujímajte sa, za akých podmienok si vklad sľubujúci toto zhodnotenie môžete založiť. Často totiž banky najvyššie úročenie viažu na splnenie istých kritérií.
Ak sa rozhodnete pre vklad s dvanásťmesačnou viazanosťou v OTP banke a ročným úrokom 4,66 percenta, musíte si najneskôr v deň založenia vkladu zriadiť nový balík služieb Plus, Extra alebo Max na OTP Konte.
Po uplynutí viazania dosiahnete zaujímavejší výnos, než u konkurencie, ale rozdiel na stotisícovom vklade predstavuje len niekoľko stoviek korún. Pri tristotisícovom vklade sú rozdiely vo výnosoch bánk podľa miery úročenia od necelých štyristo do vyše dvetisíc korún.
Vyššia suma alebo vernosť
Za vedenie nového balíka služieb pritom musíte platiť každomesačné poplatky. Vďaka nim môžete, najmä pri vklade na nižšiu sumu, prísť o peniaze, ktoré by sa dali ušetriť. Ale len vtedy, ak by ste si zvolili vklad s o niečo nižším úrokom v banke, ktorá jeho založenie a vedenie nepodmieňuje vlastnením balíku či niektorého produktu. To by malo platiť pre termínovaný vklad v Tatra banke, ktorá ponúka 4,5–percentný ročný úrok.
Vlastnenie niektorého produktu je podmienkou zisku rovnakého úroku v Istrobanke. V UniCredit Bank ho máte šancu získať len na základe dlhodobého vzťahu s bankou a bonity, či pri vklade aspoň milión korún (33 193,92 eura). Inak máte nárok na 3,1–percentnú sadzbu.
VÚB podmieňuje priznanie ročného úroku 4,5 percenta dvojročnou lehotou viazania. Pri 12–mesačnej viazanosti získate maximálne štyri percentá, ak vložíte najmenej milión korún tak 4,2percentný ročný úrok.
Zaujímajte sa
na aké obdobie sa atraktívna úroková sadzba, ktorá vás prilákala do banky, vzťahuje,
aká je minimálna suma, ktorú musíte na získanie zaujímavého úroku uložiť,
aké iné podmienky musíte splniť, aby ste úrokovú sadzbu získali,
aké sú poplatky pri predčasnom výbere vkladu,
koľko peňazí dostanete, keď si vklad aj s výnosom po ukončení viazania vyberiete.
Predčasný výber výnos zníži
Pred uplynutím lehoty viazania sa peniaze z termínovaného vkladu dajú vybrať, ale banky si za takýto výber pýtajú sankčné poplatky. Tie sa rôznia nielen podľa toho, v ktorej banke máte peniaze uložené, ale aj podľa lehoty viazania vkladu. Skorším výberom môžete prísť o úrok za určité obdobie. Pri vklade s dvojročnou viazanosťou sa dá napríklad očakávať strata úrokov za posledných šesť mesiacov.
(den)
Aj bez viazanosti
Sporiaci účet bez lehoty viazania, z ktorého možno vyberať peniaze kedykoľvek, bez sankcií za predčasný výber, je riešením najmä pre ľudí, ktorí nevedia, či úspory nebudú počas roka potrebovať. Najvyšší úrok na takéto produkty ponúka mBank (eMax konto – 3,7 % p. a.) a ING bank (ING konto – 3,5 % p. a.).
(den)
Čo by ste mali vedieť
Čo je termínovaný vklad?
Produkt, ktorý umožňuje zhodnotenie peňazí počas stanoveného obdobia. Keď termín, na ktorý boli uložené, uplynie, peniaze sa vyberú, alebo sa ďalej zhodnocujú.
Je daný minimálny vklad?
VÚB banka ho pri korunových vkladoch stanovila na 3000 korún (99,58 eura), OTP banka na 5000 korún (165,97 eura). V ČSOB, Dexii banke, UniCredit Bank, Istrobanke, Volksbank, Slovenskej sporiteľni a Poštovej banke je 10 000 korún (331,94 eura).
Tatra banka minimálnu sumu vkladu nestanovila.
Čo vplýva na výšku úroku?
Percento, ktorým sa termínovaný vklad zhodnotí závisí od lehoty, na ktorú sa peniaze do banky uložia, ale aj od zhodnocovanej sumy a termínu, ku ktorému sa pripisujú úroky. Vo všeobecnosti platí, že lepšie úročené sú vyššie sumy peňazí na vklade s dlhšou lehotou viazania.
Aká je lehota viazania?
Závisí od banky a meny, v ktorej je vklad vedený. Väčšina bánk má vklad na mesiac, tri mesiace, pol roka a rok. Niektoré tiež na 24 mesiacov, ale aj na sedem či na 14 dní.
Zdroj: Slovenská banková asociácia, den
Úročenie účtov je vyššie ako na jar
Percentá, ktoré na vklady s ročnou viazanosťou ponúkajú banky, sú oveľa zaujímavejšie ako v apríli.
Ak sa rozhodnete uložiť si na termínovaný účet 100 000 korún (3319,39 eura), po roku by ste si z banky mali odniesť o niekoľko desiatok eur (o stovky korún) viac, ako klient, ktorý si vklad s ročnou viazanosťou na rovnakú sumu založil na jar tohto roku. V uplynulých mesiacoch banky sadzby termínovaných vkladov zvýšili.
Ak ste v apríli získali na ročný vklad vo väčšine z nich úrok 3 až 3,5 % a úrok nad štyri percentá bol skôr výnimkou, dnes banky ponúkajú takmer všetky na rovnaký produkt aspoň štvorpercentný úrok.
Podľa ekonómov môže úročenie vkladov nad štyri percentá vydržať do konca roku. Generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne Regina Ovesny–Straka si netrúfla predpovedať vývoj sadzieb, pretože sa ešte nedali odhadnúť vplyvy minulotýždňovej americkej úverovej a hypotekárnej krízy na ekonomiky iných krajín. „Neočakávam, že by úrokové sadzby vkladov teraz klesli. Ale špekulovať o tom, že pôjdu nahor a o koľko, sa nemusí vyplatiť,“ dodala.
(den)